Masthead header

İşte, evden çalışmayı kolaylaştırmanın 7 yolu

Oggusto, evden çalışmayı kolaylaştırmanın 7 yoluna yer verdi.

Kendinize bir çalışma alanı belirleyin

Eğer bir çalışma odanız yok ise evin sevdiğiniz bir köşesini seçerek çalışma alanı olarak kabul edin! Pencerelerin açılmadığı, doğal havalandırma imkânlarının olmadığı plazaların sağlıksız ortamlarında, başkalarının rahatsız edici çalışma alışkanlıklarına, telefon seslerine ve gürültülerine maruz kalmadan, sağlıklı yiyeceklerle beslenerek, koşullarını kendinizin belirlediği evinizde çalışma köşenizi kurgulayabilirsiniz. Unutmayın, uzmanlar gerekli koşulları sağladığınızda evden çalışmanın konsantrasyonu ve verimi artırdığının altını çiziyorlar.

Doğru bilgisayarı seçin

Yepyeni bir iş anlayışına girildiği pandemi döneminde çalışma ortamları konforu ön planda tutacak şekilde oluşturulmaya başlandı. Bu konfor alanını yaratmanın ilk adımı ise işlerinizi kolaylaştıran bir bilgisayara sahip olmak. Bilgisayarları sadece iş için değil arada keyif yapmak için de kullanıyorsunuz elbette. Film izlemek gibi.

Sevdiğiniz bir kahve veya çay bulun

Kahve ve çay herkesin olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Konsantrasyonunuzun daha hızlı bozulmaya meyilli olduğu ev ortamında, bu iki içeceğin değeri daha da artıyor. Modunuzu ve enerjinizi yükseltecek, lezzetli ve farklı aromalara sahip çay/kahve çeşitlerini her daim evinizde bulundurun. Evde olmanın avantajını kullanarak son birkaç senede oldukça göz önünde olan üçüncü nesil kahve ve demleme yöntemleri üzerine uzmanlaşmaya çalışabilirsiniz. Kısaca özetleyecek olursak; sürdürülebilir olarak dünyanın en iyi kahve üreten ülkelerindeki çiftliklerden getirilen çekirdekler, uzman kavurmacılar tarafından kavrularak satışa sunuluyor. Bu tip kahvelerin en önemli detaylarından biri de demlenme şekilleri! Chemex ve V60 gibi ekipmanlar aracılığı ile “pour over” denen bir yöntemi kullanarak kahvenizi demleyebilirsiniz.

Her sabah üzerinizi değiştirin

Tüm gün pijamalarla gezmek herkesin hayali olsa da uyku ile direkt olarak bağdaştırdığımız giysiler ile tüm gün vakit geçirmek verimsizliğe sebep oluyor. Güne başlarken, işe gidiyormuş gibi giymenin sizi ne kadar motive ettiğine şaşıracaksınız. Ayrıca gün içerisinde görüntülü yapacağınız toplantılarda da çalıştığınız kişilerin sizi en şık halinizle görmeleri, onların da çalışma azmini arttıracaktır.

Egzersiz yapın

Sabah ve akşam işe gitmek için harcadığınız zamanı ve enerjiyi egzersiz yaparak değerlendirmeye ne dersiniz? Üstelik duşa erişiminiz de oldukça kolay! Günde 30 dakikanızı herhangi bir egzersize ayırmak bağışıklığı kuvvetlendirirken, negatifliği ve stresi de üzerinizden atmanıza yardımcı olacak.

Sevdiğiniz bir Podcast veya Youtube kanalı bulun

Evde çalışmanın dezavantajlarından biri kuşkusuz ki iş arkadaşlarından mahrum kalıyor olmak. Sürekli insan içinde olmaya alışmış insanlar için öğle arasındaki veya kahve molasındaki sohbetleri özlememek zor olsa da çaresi yok değil. Her gün belirlediğiniz bir süre boyunca Youtube’da vakit geçirebilir veya modern zamanın radyosu olan Podcast yayınlarından sevdiğiniz bir taneyi dinleyebilirsiniz.

Farklı zevklere hitap eden, takip etmeniz gereken yabancı ve Türkçe Youtube kanallarını öğrenin!

Dinlenmesi gereken ve hızla yükselişe geçmiş olan Podcast kanallarını listenize alın!

Evinizi yeşillendirin

Sürekli kapalı kapılar ardındayken, içinizi açabilecek ve huzurla dolmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biri de bitkiler! Son yıllarda evlerdeki botanik trendin bir hayli popüler olması da bu tezi destekliyor. Dekoratif olarak da evinizin havasını değiştirecek olan bitkilerle yeşil köşeler yaratın!

edebiyathaber.net (30 Haziran 2021)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r