Ödüllü yazar Pieter Koolwijk’ten yepyeni bir roman: Kanki

Mayıs 8, 2024

Ödüllü yazar Pieter Koolwijk’ten yepyeni bir roman: Kanki

Pieter Koolwijk’in Kanki adlı kitabı Can Çocuk Yayınları tarafından Mustafa Özen çevirisiyle yayımladı.

Tanıtım bülteninden:

Pieter Koolwijk’in hayal edebileceğiniz en iyi, en sağlam, en havalı arkadaşlık hikâyesini anlattığı Kanki raflarda.

Neyin gerçek olduğuna kim karar veriyor?

Ties’in bir sorunu vardır. En azından çoğu insan buna inanmaktadır. Oysa Ties için durum farklıdır. Müthiş bir arkadaşı vardır onun: Kanki! Hayal edebileceğiniz en iyi, en sağlam, en havalı arkadaş. Gelgelelim Kanki’yi görebilen ve duyabilen tek kişi Ties’dir. Ve Kanki’yle hayat öyle macera doludur ki Ties’in başı er ya da geç derde girer. Bu durumla baş edemeyen Ties’in annesiyle babası bir karar alırlar: Oğullarının Kanki’den tamamen kurtulması gerekmektedir artık. Oysa Ties bunu hiç istemez. Diğerleri onu göremiyor diye neden en iyi arkadaşından vazgeçmek zorundadır ki?

 
Kanki havaya sıçrayıp sörf tahtasını ayaklarının altına itti ve ‘Yihuu!’ diye bağırarak çağıldayan suyun üzerinde kaymaya başladı. Büyük bir dalga geldiğinde tekrar sıçrayıp havada tam üç kez takla attı. Ve suyun yüzeyine indiğinde hızla kayarak yanımdan uzaklaştı.

Pieter Koolwijk, 1974 yılında Hollanda’nın Gouda kentinde doğdu. Çocukken Roald Dahl kitaplarına bayılırdı, aslında hâlâ bayılıyor. En sevdiği kitabı soracak olsanız hemen Bay ve Bayan Kıl diye yanıt verir. Pieter’ın ilk kitabı Vlo en Stiekel (Pire ve Diken) 2012 yılında yayımlandı. 2015 yılında yayımladığı Bens Boot (Ben’in Gemisi) Vlag and Wimpel Ödülü’ne değer görüldü. Pieter Koolwijk, Gozert (Kanki) ile 2021 yılında Hollanda’nın en prestijli çocuk edebiyatı ödülü Gouden Griffel’in sahibi oldu.

edebiyathaber.net (8 Mayıs 2024)

Yorum yapın