Nesibe Çakır’ın yeni romanında, Pergamon’un tarihi ve eşsiz güzellikleri yeniden canlanıyor

Haziran 29, 2022

Nesibe Çakır’ın yeni romanında, Pergamon’un tarihi ve eşsiz güzellikleri yeniden canlanıyor

Nesibe Çakır’ın yazdığı, Yusuf Tansu Özel’in resimlediği “Pergamon’un Kayıp Hazinesi”, 9 ve üzeri yaş grubu için Can Çocuk Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Arkeolog, akademisyen Nesibe Çakır’ın romanıyla, genç okurlar Pergamon’da tarihsel bir yolculuğa çıkarken, arkeolojinin büyülü dünyasının da kapıları aralanıyor.

Roma’ya bağlı Pergamon kentine yeni bir vali atanmıştır. Valinin karısı Crispina kendisine boş bir ev seçmek yerine, kentin en eski evlerinden birinde oturmayı istemiş, Arete’nin ve atalarının yüzyıllardır yaşadığı evi ellerinden alıp oraya yerleşmiştir. Arete’nin evini geri kazanmak için başlattığı mücadele, onu yeni tanıştığı Plin’le birlikte şehrin kadim gizemlerine ve atalarından kalma sırlara sürükler. Pergamon’un krallık hazinesi tehlikede midir?

2014 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesine aldığı Pergamon’un tarihi ve eşsiz güzellikleri, arkeolog, akademisyen Nesibe Çakır‘ın bu romanında yeniden canlanıyor. Okurları dönemin gündelik yaşamına, pazar yerlerine, kütüphanelerine, aile sofralarına davet eden romanın sonunda, kentin tarihsel bağlamına; siyasi, kültürel, sanatsal özelliklerine değinen bölümler yer alıyor.

‘Kidas ani bir hareketle kaidenin üstüne çıktı. Başını kaldırdığında, boyu Athena’nın çenesinin çok altında kalıyordu. Göğüs zırhının ortasındaki Medusa başıyla neredeyse göz göze gelince, biraz geriye kaykıldı. Hem Medusa’nın saçlarında hem de zırhın kenarlarında, bronzdan yapılmış yılanlar kıvrılıyordu. Hatta içlerinden biri delikanlının burnunu gıdıklayacak kadar yakındı.

‘Başımıza şimşek yağacak. Athena’ya, yani Minerva’mıza saygılı ol lütfen,’ diyen Julius merakla geriye, girdikleri kapı tarafına bir göz atarak çocuklara yaklaştı.

‘Bu heykel yekpare mermerden. Aradığımız şey içinde olamaz. Bronz olsaydı da işimiz zordu. Nasıl içini açıp bakacaktık ki.’ Kidas bilirkişi tavırlarında uzmanlık bilgisini gururla paylaşmıştı.
‘Nasıl yani? Başka nerede arayacağız ki?’ Arete sesindeki hayal kırıklığını gizleyemiyordu. ‘Hem heykelin mermerden olduğunu bilmiyor muyduk? Neden buraya kadar geldik o halde?’

Yazar hakkında

1967’de Simmern, Almanya’da doğdu. Mersin’de geçen okul yıllarından sonra, hayalini gerçekleştirdi ve İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji okudu. Almanya’da Klasik Arkeoloji, Ön Asya Arkeolojisi ve Sanat Tarihi dallarında eğitimine devam etti. Çocukluğunda tatillerini geçirdiği kırsal ortamlar, doğaya ve hayvanlara olan ilgisini arttırdı. İlk fantastik tarihi roman kurgusunu Assos kazısında, öğrenciyken tasarladı. O hikâye hiçbir zaman kâğıda dökülmemiş olsa da, yıllar sonra başka serüvenler yazma sürecini başlattı. Müzelere, kütüphanelere ve eski haritalara ilgi duyan Nesibe Çakır, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde başladığı öğretim görevliliğine şu an Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde devam ediyor, eşi ve kızıyla birlikte Adana’da yaşıyor.

Yazarın Can Çocuk Yayınları’ndan Çıkan Diğer Kitabı: Elayussa’dan Kaçış

edebiyathaber.net (29 Haziran 2022)

Yorum yapın