Nazım Hikmet ile Ahmet Ümit aynı belgeselde

Haziran 19, 2019

Nazım Hikmet ile Ahmet Ümit aynı belgeselde

Sanat Karavanı’ndan Kübra Gaburga’nın haberine göre, yolu Moskova’dan geçen dünya şairi Nazım Hikmet’in hayatı ile onu örnek almış ve onun gibi hayatının bir dönemini Moskova’da geçirmiş Ahmet Ümit’in hikayesi Merhaba Güzel Vatanım drama belgeseli ile beyazperdeye taşınıyor.

Senaryosunu Ahmet Ümit’in yazdığı Merhaba Güzel Vatanım’ın yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir üstleniyor. İki yazarın gerçek hayat hikayelerinden yola çıkan Merhaba Güzel Vatanım’da, Nazım Hikmet’in Moskova’ya uzanan yolculuğunun, Ahmet Ümit’in fırtınalı hayatı ve 1980’li yıllarda Moskova’ya gidişi üzerindeki etkileri anlatılıyor.

Drama belgesel türünde ve oldukça farklı bir kurgusal dille anlatılacak olan Merhaba Güzel Vatanım’da, Nazım Hikmet’e Yetkin Dikinciler hayat verirken, Ahmet Ümit’i de genç oyuncu Serkan Altıntaş canlandıracak. Kadroda ayrıca; Berna Laçin, Pelin Batu, Levent Üzümcü, İskender Bağcılar, Mehmet Tokat, Alper Türedi, Kutay Şahin, Adnan Kürkçü, Ayhan Bozkurt gibi usta ve genç isimler de rol alacak.

Geçtiğimiz aylarda Moskova, Gaziantep ve Bursa’da yapılan filmin çekimleri İstanbul’da devam ediyor. Projenin Kasım 2019’da Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor.

edebiyathaber.net (19 Haziran 2019)

Yorum yapın