Henüz edinmeyenlere: “Rekin Teksoy’un Ansiklopedik Sinema Terimleri Sözlüğü”

Kasım 12, 2020

Henüz edinmeyenlere: “Rekin Teksoy’un Ansiklopedik Sinema Terimleri Sözlüğü”

Rekin Teksoy’un Ansiklopedik Sinema Terimleri Sözlüğü” Oğlak Yayınları etiketiyle 2012 yılında yayımlanmıştı. Bu değerli sözlük indirimde.

Tanıtım bülteninden

Bu sözlük sinemaseverlerin, sinemayı meslek edinenlerin, İletişim Fakültelerinin Sinema-TV bölümü öğrencilerinin, sanatla ilgilenenlerin gereksinmelerini karşılamak amacıyla hazırlandı. Sözlükte yer alan maddelerin büyük çoğunluğu kısaca tanımlansa da, önemli sinema kurumları ve kuruluşları, sinema akımları, sinema tarihinde iz bırakan olaylarla ilgili maddelerde geniş açıklamalara yer verildi. Böylece sözlük, ansiklopedik bir nitelik de kazandı. Açıklanan her maddenin yanında İngilizce, Fransızca ve İtalyanca karşılıkları verildi.

Oğlak Yayınları, Türk dilinde yazılmış en kapsamlı sinema kitabı olarak tanımlanan Rekin Teksoy’un Sinema Tarihi’nden sonra, Rekin Teksoy’un Ansiklopedik Sinema Terimleri Sözlüğü‘nü de yayımlamaktan övünç duyar.

“(Rekin Teksoy) Sinema tarihi konusunda kitapları, ansiklopedi çalışmaları, çevirileri ile önemli ve doğru bilgi edinmemizi sağlamıştır. Dünya edebiyatının büyük yapıtlarını, klasikleri onun sayesinde iyi, doğru çevirilerden okuyabildik. Çevirmek için seçtiği eserler sadece bir yazar, bir çevirmen olarak niteliğini ortaya koymuyordu, siyasal, toplumsal eğilimini de sergiliyordu. Dahası, toplumsal aydınlanma ve entellektüel birikim açısından harcadığı emekleri de göz önüne seriyor…

Bugün hangi klasik veya çağdaş ‘Batı’ edebiyatı eserini okuyacak olursanız olun, İlahi Komedya ve Decameron‘u okumadıysanız bütün çabalar boşunadır! Bu eserleri de, elbette eksiksiz ve kusursuz Rekin Teksoy çevirisi ile okumalısınız…                                                                                        

Doğan Hızlan-Hürriyet

%40 indirimli satın almak için>>>

edebiyathaber.net (12 Kasım 2020)

Yorum yapın