Hayatı en iyi anlamanın yolu karikatürden geçiyor

Nisan 13, 2020

Hayatı en iyi anlamanın yolu karikatürden geçiyor

Hicabi Demirci’nin Çizginin Çizgisi adlı karikatür kitabı Desen Yayınları etiketiyle yayımlandı. 

Tanıtım bülteninden

Hayatı en iyi anlamanın yolu karikatürden geçiyor.

Evlerimizde kaldığımız günler uzadıkça, çocuklara verimli zaman geçirtecek uğraşlar bulmak zorlaşıyor. Gün boyunca tablet, telefon ve televizyon gibi cihazların yaydığı manyetik ve hipnotik etkilere maruz kalan çocukları, hem yaratıcı hem de zihin açıcı aktivitelerle zamanlarını geçirmeleri konusunda desteklemek gerekiyor.

Temel eğitimde, karikatüre dayalı öğrenme ve öğretme yaklaşımının öğrencilerin başarı grafiğini yükselttiği konuşuluyor. Karikatür sanatı sayesinde görsel algı ve düşünme becerilerini geliştiren çocuklar hayata bir adım önde başlıyor. Körü körüne okuma ve ezbere dayalı öğrenmeye mesafeli duran yeni nesiller, karikatürden aldıkları esinle, hayatı daha yakından anlamanın ve anlatmanın yollarını fark ediyor.

Çocuklar kendi karikatür serüvenini yaratıyor…

Karantina günleri geçmek bilmezken, içinde bulunduğumuz bu küresel sağlık çıkmazını en çarpıcı şekilde yansıtmayı başaranların başında yine sanatçılar geliyor.

Peki; gördüklerini, hissettiklerini, izlenimlerini çizim yoluyla ifade etme sadece resme kabiliyeti olanlara mı mahsustur? Parlak bir fikri olan herkes bir kalem ve kâğıt yardımıyla karikatür çizebilir, düşüncelerini resim yoluyla anlatabilir. ”Öyle hemen karikatür mü çizilirmiş?” demeyin sakın. Ödüllü karikatürist Hicabi Demirci rehberliğinde, içinizdeki gizli karikatüristi uyandırmak için harika bir kitap önerimiz var!

Ulusal ve uluslararası arenada 100’ü aşkın ödüle değer görülen Hicabi Demirci’nin, karikatür sanatına ışık tutan kitabı Çizginin Çizgisi, okurlarını Türk karikatür evreninde dünden bugüne renkli bir serüvene çıkarırken, herkesi kendi çizim yeteneğini keşfetmeye çağırıyor.

Karikatür sanatı mercek altında

İyi bir karikatüre imza atabilmenin en önemli unsurları nelerdir? Türk karikatür tarihine yön veren isimler kimlerdir? Bir karikatürü ”doğru” yorumlayabilmek için hangi ipuçlarına sahip olmak gerekir? Birkaç basit adımda nasıl karikatür çizilir?

Çıkış noktasını, sanatçının okullarda gerçekleştirdiği atölye çalışmalarından alan ve içeriğinde pek çok teorik bilgi ile pratik uygulamaya da yer veren bu bol etkileşimli kitap, başta öğrenciler olmak üzere her yaştan okurun görsel algısını şekillendirecek bir izlek oluşturuyor.

”Karikatürde Yöntemler”, ”Genel Hatlarıyla Karikatür Tarihimiz”, ”Mizahi Anlatımın Özellikleri”, ”Karikatürde Kavramlar ve Görsel Yorumlama” olmak üzere dört ayrı bölümde ilerleyen Çizginin Çizgisi, şimdiye dek bu alanda hazırlanmış en kapsamlı yayın olma özelliğini taşıyor.

Karikatüre tarihsel perspektiften bakmanın yanı sıra, karikatür çizimi ve karikatür yorumlama çalışmaları için çeşitli ipuçları da sunan Hicabi Demirci, karikatür kültürünü ve geleneğini disiplinlerarası bir boyutta irdeleyerek, özgün metinler ve görseller eşliğinde benzersiz bir anlatım üslubu yakalıyor.

Karikatürde yer alan imgelerin, zihinlerdeki hayal gücüne yansımasının analizi ve sentezi üzerine olgun bir yapı kuran Demirci, kitabının sonunda yer verdiği renkli karikatür seçkisi ile evrensel konulara farklı eleştiriler getirerek, okurlarını düşünsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Hicabi Demirci ile Karikatür Üzerine…

”Karikatür, insanı rahatsız eden bir sanattır.”

Karikatürün hayatınızdaki yeri ve önemi nedir?

Karikatür, vicdan sahibi bir toplumun oluşmasında önemli katkılar sunan bir sanat dalıdır.
Karikatür, insan hakları bildirgesindeki maddelerin hayata geçirilmesi için mücadele verir. Ben de bu mücadeleyi kendi sanatım aracılığıyla veriyorum ve bu durumu çok önemsiyorum.

Hayatı karikatürle yorumlamaya, anlamlandırmaya çalışmak insana neler kazandırır?

Karikatür, sayfalar dolusu bir yazının anlatmak istediğini kestirme yoldan söyler. Lafı uzatmaz.
Kimsenin zamanını çalmaz. Karikatürün görsel gücü ve etkisi uzun sürelidir. Ayrıca karikatür, hoşgörü kültürümüzün gelişmesine de katkıda bulunur.

İçindeki karikatüristi uyandırmak isteyen okurlara ne önerirsiniz?

Karikatür dünyanın en masrafsız sanatıdır. Bir kâğıt ve kalem yeterlidir. Şatafatlı mekânlar ve malzemeler talep etmez. Yeter ki yaratıcı bir düşünceniz ve çizim için zamanınız olsun.

edebiyathaber.net (13 Nisan 2020)

Yorum yapın