YouTube’dan Türkiye ile ilgili önemli karar

Aralık 17, 2020

YouTube’dan Türkiye ile ilgili önemli karar

YouTube Türkiye’ye temsilci atayacağını resmi olarak bildirdi.

YouTube, temsilci açma yükümlülüğünü yerine getirirse bugüne kadar kendisine kesilen 40 milyon liralık cezanın yüzde 25’ini yani 10 milyon lirasını ödemesi yeterli olacak.

İnternet Yayınları Yasası gereği sosyal medya devleri Facebook, İnstagram grubu ile Twitter gibi günlük kullanıcı sayısı 1 milyonunun üzerindeki şirketlerin Türkiye’de temsilci atamaları zorunluluğuna ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Kararı 2 Ekim’de yürürlüğe girmişti. Buna göre dünya devi sosyal medya şirketleri, 1 Kasım 2020 tarihine kadar Türkiye’de resmi makamların muhatap olacağı temsilci atamak zorundaydılar. BTK, temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, LinkedIn ve Dailymotion’a ilk bir ay için 10 milyon, 10 Aralık’ta dolan ikinci bir aylık sürede de atamadıkları için 30 milyon lira ceza kesti.

30 milyonluk ikinci cezaya rağmen temsilci atamayan sosyal ağ sağlayıcılara, 10 Ocak’a kadar temsilci atamazlarsa BTK Başkanı kararıyla Türk şirketlerin reklam vermesi yasaklanacak. Reklam yasak kararının ardından 3 ay içinde yine temsilci atanmazsa BTK başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Hakim, bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması kararı verebilecek.

edebiyathaber.net (17 Aralık 2020)

Yorum yapın