Yaşasın! Mıymıy Teyze geri döndü…

Şubat 1, 2022

Yaşasın! Mıymıy Teyze geri döndü…

Aytül Akal’ın yazdığı, Zeynep Öztalay’ın resimlediği “Mıymıy Teyze Sokakta”, 5 ve üzeri yaş grubu için Uçanbalık Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Aytül Akal ve Zeynep Özatalay’ın çizgi filmleri aratmayan “Mıymıy Teyze” serisi, sokaklardaki cümbüşe renk katacak bir serüvenle karşımızda. 

Çok sevdiği evine ”duygusal anlamda” sığamayan Mıymıy Teyze, can sıkıntısına “iyi” gelecek yepyeni öyküsünde; yalnızlık, dostluk ve hayvan sevgisi gibi temalara değiniyor. 

Kıpır kıpır anlatımı ve matrak resimleriyle küçük büyük herkesin gönlünü çelen Mıymıy Teyze, yine hem güldürüyor hem de düşündürüyor…

Üst kat komşusu Mine ve ailesi tatile çıkınca Mıymıy Teyze evde çok ama çok sıkılır. Örgü örer, ilmek kaçırır… Satranç oynar, kendine yenilir… Pişirdiği yemeğin tadını beğenmez. Oflar, poflar… Ah, bir de şu ikide bir çalıp duran kapı zili yok mu!

Ne yapsa ne etse zaman bir türlü geçmez. Sonunda, sokağa çıkmaya karar verir ve şenlik başlar! Acaba sokakta Mıymıy’ı ne gibi sürprizler beklemektedir?

Her kitapta bambaşka bir ruh hâli ile bizleri selamlayan Mıymıy Teyze, altıncı serüveninde can sıkıntısından kurtulmanın yolarını arıyor; hayata mutlulukla sarılınca her sorunun kendiliğinden çözüleceğini hatırlatıyor.

Tadımlık>>>

Aytül Akal

Çılgın, özgür, dinamik, hayalperest… Hayata, yazmaya, renklere, özgürlüğe delice tutkun bir yazar. Ailesini, arkadaşlarını ve yaşamın sunduğu çeşitliliği çok seviyor. Hayatının ona paha biçilmez bir armağan olduğunun farkında. Yazmak, aşk gibi, nefes almak gibi vazgeçilmezi… Zamansa, önünde saygıyla eğildiği… Mıymıy Teyze karakterine, her an, her durumda hayatında yakınacak bir şeyler bulabilen yazarın annesi ilham olmuş. Akal, diziyi sürdürürken, öykülerde kendinden de izler bulup çok gülmüş.

Zeynep Özatalay

İstanbul’un Kanlıca semtinde doğdu. Okula başlayınca derslerinde hiç boş durmadı, matematik ve coğrafya öğretmenlerinin çok güzel karikatürlerini çizdiği için apar topar mezun edildi. O tarihten beri gördüğü her şeyi çiziyor ve çocuk kitapları yapıyor. Yüzmeyi ve kurabiye yemeyi seviyor, ikisini aynı anda denediyse de asla başarılı olamadı.

edebiyathaber.net (1 Şubat 2022)

Yorum yapın