Tudem Edebiyat İkincilik Ödüllü “Defne ve Diğer Baş Belaları” raflarda

Mart 4, 2022

Tudem Edebiyat İkincilik Ödüllü “Defne ve Diğer Baş Belaları” raflarda

Serdar Uslu’nun yazdığı, Emre Karacan’ın resimlediği “Defne ve Diğer Baş Belaları”, 9 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bir hayal ustasının gündüz düşleri…

Serdar Uslu’nun, Tudem Edebiyat Ödülleri’nde ikinciliğe değer görülen Defne ve Diğer Baş Belaları isimli romanı; sınırsız hayal gücü, ele avuca sığmaz kahramanlar ve katıksız mizah eşliğinde “İp Bükücülük Sanatı”na dair hiç bilinmeyenleri açığa çıkaran, fantastik bir serüven.  

İpliklerin ucuna bağladığı sözcüklere havada takla attırma suretiyle kendine has bir edebî üslup yakalayan yazar; düşle gerçek arasında asılı kalan anlatısını, ayakları yere sağlam basan bir felsefi alt metne dayandırıyor.

Animasyon filmlerin duyumsattığı heyecanı kitap sayfalarında arayan çocukları ve ruhu her daim çocuk kalanları benzersiz bir okuma hazzıyla baş başa bırakan bu bol köpüklü roman, Emre Karacan’ın karakteristik resimleriyle canlanıyor.

Dünyayı çantasına sığdırabilecek kadar çatlak bir kız; ne kadar yüksekten düşerse düşsün başına hiçbir şey gelmeyen miskin bir çocuk; sadece sabun yiyerek beslenen ve köpürdükçe köpüren bir köpek; adını kendi koymaya hevesli, ufak tefek, görünmez bir başka köpek ve tüm bu saydıklarımızdan iş bitirici bir kurtarma ekibi kurmayı kafasına koymuş zekâ küpü bir kedi… Peki yolları nasıl mı kesişti? Aslında her şey, Defne adında küçük bir kızın, oyun parkında rastladığı bir köpeği evine götürüp sabunlamaya kalkmasıyla başladı. Sonrası, köpüklü mü köpüklü, akıllara durgunluk verecek bir koşuşturmaca! Beş kafadar, dünyanın bütün ipliklerini spagetti gibi hüpürdetmeye ant içmiş havuç burunlu bir canavarın üstesinden gelmeyi başarabilecek mi dersiniz?

Defne ve arkadaşları, kâh orda kâh burda kâh şurda dünyanın öteki ucuna doğru yuvarlanırken eski köye yeni âdetler getirmeyi, hiç bilmedikleri âlemlere sürüklenmeyi, üstüne bir de “Harita Yürütücülüğü Sanatı”nın inceliklerini hatmetmeyi ihmal etmeyecekler tabii. 

Amuda kalkmış düşler eşliğinde iplikten deryalar sunan Defne ve Diğer Baş Belalarıokurları eşi benzeri görülmemiş bir dostluk, dayanışma ve mücadele serüvenine ortak ediyor. Hem de en kahkahalısından…

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Serdar Uslu, 1978 yılında, İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Moda’da tamamladı ve kendisini hep oraya ait hissetti. İstanbul Üniversitesinde Platon üzerine savunduğu doktora teziyle 2007 yılında ‘felsefe doktoru’ unvanı aldı. 2008 yılından bu yana Anadolu Üniversitesinde ‘doktor öğretim üyesi’ olarak felsefe ve bilim tarihi üzerine dersler vermekte, kitaplar yazmakta ve çevirmektedir. Bilgisayar oyunlarına, çizgi romanlara, fantastik ve gotik edebiyata bayılmakta ve bütün okurlarına keyifli okumalar dilemektedir.

edebiyathaber.net (4 Mart 2022)

Yorum yapın