Sinan Yaşar’dan “Küçük Toplayıcının Büyük Macerası”

Mayıs 13, 2022

Sinan Yaşar’dan “Küçük Toplayıcının Büyük Macerası”

Sinan Yaşar’ın yazdığı, Elif Sakallı’nın resimlediği “Küçük Toplayıcının Büyük Macerası”, 9 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Yeni bir dünya mümkün mü?

Sinan Yaşar’ın kaleme aldığı Küçük Toplayıcının Büyük Macerası, çocukluğun saf ve temiz dünyasını içtenlikle yansıtırken, küresel ısınmaya ve iklim krizine dikkat çeken sürükleyici bir serüven.

Doğa tutkunu küçük bir toplayıcı ile iki yakın arkadaşının, aile ve okul yaşantısından kesitler sunan roman, dünyamızın insan eliyle nasıl adım adım yaşanmaz hâle getirildiğini fantastik bir kurgu eşliğinde betimliyor. 

Yazar kitabında ayrıca, işsizlik, geçim sıkıntısı ve bunlara bağlı olarak gelişen yeni bir eve taşınma zorunluluğu gibi çocukların duygu dünyalarını olumsuz etkileyebilecek ani değişimleri duyarlılıkla el alıyor.

Altın için ağaç kesenler şimdi tüm altınları verip ağaçları geri getirmeye razıydı. Ama nafile…

İsminin hakkını veren kişiliğiyle tanınan Kahraman, can dostları Duygu ve Bilge’yle birlikte küçük bir kasabada yaşamaktadır. İnsanların her gün üstüne basıp geçtikleri ”doğal” güzellikleri cam kavanozlarda biriktiren Kahraman’ın sakin ve huzurlu hayatı ebeveynlerinin aldığı taşınma kararı ile aniden değişir. Ait olduğu evden uzaklaşacak olması yetmezmiş gibi gözünden sakındığı koleksiyonu da tehlike altındadır. Üstelik kara bulutlar sadece kendi evlerinin değil, tüm kasabanın, hatta ülkenin üzerinde gezinmektedir. Yaklaşan tuhaf rüzgârlar, artan boğucu sıcaklar, hayatta kalma mücadelesi veren hayvanlar derken doğanın sessiz çığlığı giderek dayanılmaz bir hâl alır. İnsanlığın çaresizce kaderine teslim olmaya hazırlandığı bir anda küçük toplayıcı Kahraman’ın eline geçen tılsımlı taşlar yeni bir umudu da beraberinde getirir.

Sinan Yaşarı’ın, ”yeni ve kirlenmemiş bir dünya” ütopyasından yola çıkarak yazdığı Küçük Toplayıcının Büyük Macerası, ekolojik dengenin bozulması sonucunda oluşabilecek felaketlere karşı farkındalık yaratıyor. 

Merak uyandırıcı hikâyesini Doğa Ana’nın doğrudan okura seslendiği ara metinlerle renklendiren kitap, zihinleri meşgul edecek bir soruyla uzun uzun düşündürüyor: Yeni bir dünya mümkün mü?

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Sinan Yaşar, 1987 yılında Eskişehir’de doğdu. Gazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun olduktan sonra 2009’da İstanbul’da devlet okullarında öğretmenlik yapmaya başladı. Yazı hayatına büyükler için öyküler yazarak adım attı. Çalışmaları çeşitli dergilerde yayımlandı. 2016’dan beri çocuklar için kitaplar kaleme alıyor. Kitap okumayı çok seven bir çocuk babası.

edebiyathaber.net (13 Mayıs 2022)

Yorum yapın