Murat S. Dural’dan Yeni Kitap: Basübadelmevt

Kasım 22, 2023

Murat S. Dural’dan Yeni Kitap: Basübadelmevt

Murat S. Dural’ın “Basübadelmevt” adlı kitabı Epona Kitap ve Lektör Kitap tarafından yeniden okuyucularıyla buluştu.

Tanıtım bülteninden:

Basübadelmevt ile başlayan “Arke” üçlemesi, novella serisi “Replikalar Çölü” ve “Lamia” adlı eserlerle devam edecek. Üçlemenin ilk çalışması Basübadelmevt’in genel yayın yönetmenliğinde Sedat Demir, editörlüğünde Uğur Uçkıran, kapak tasarımında Barış Şehri, redaksiyonunda ise Zeynep Taş’ın imzası bulunurken, kitabın tanıtım fotoğrafları için Murat Yılmaz ve Özcan Akburak deklanşöre bastı.

1973 İstanbul doğumlu Murat S. Dural, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nde tamamladı. İlk kitabı Kibrit Ev 2016 yılında yayımlandı. Öykü derlemesi türündeki bu eseri kurgu dışı Lefter Küçükandonyadis: Efsaneler Ölmez ve Tribünde Var Bir İyi Adam – Koray Şener çalışmaları takip etti.

Dural, daha önce İthaki etiketiyle yayımlanan öykü kitabı “Kibrit Ev” ile geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı. Birçok ortak kitap çalışmalarıyla da ismine denk geldiğimiz Dural, “Hayalet Müzik”, “Hayalet Müzik: Eskilerin Şöleni”, “Aşkın Karanlık Yüzü”, “Tren Öyküleri”, “Sadık Dostlar”, “Pati Öyküleri”, “Aslında Yaşanmadı”, “Dark Antoloji Birinci Kitap”, “İlk”, “Karşı Salgın” ve “Tüm Panayırların Heyulası” adlı çalışmalarda öyküleriyle yer almıştı. Yazma deneyiminin yanı sıra, “Tribünde Var Bir Adam: Koray Şener” kitabı ise Dural’ın ilk editörlük denemesiydi.

Ölümsüzlük Korkutucu Olabilir Mi?

Dural, Basübadelmevt’te “İnsanlığın Gılgamış’tan beri izini sürdüğü ölümsüzlük kavramına çevirmiş kalemini. Ölmemek ile ölememenin geçidinde, ölümsüzlüğün bir lütuf mu yoksa lanet mi olduğunu sorguluyor. Bu soruşturmada, son iki bin yılın ziyadesiyle önemli olaylarına dair kurmaca tanıklıkları saklı. Biraz bilinebilen insanlık tarihinin küçük bir kesiti. Bu novellada anlatılanlara inanmak zorundasınız. Hem, kim kurmaca bir tanıklığın gerçek olanından daha değersiz olduğunu iddia edebilir ki?”

edebiyathaber.net (22 Kasım 2023)

Yorum yapın