Masthead header

“Mevhibe” çoksatan olma yolunda hızla ilerliyor

Gülsüm Bilgehan’ın 1994 yılında 2 cilt olarak kaleme aldığı ve Bilgi Yayınevi tarafından Ocak 2019’da tek cilt olarak yeniden yayımlanan “Mevhibe – Çankaya’nın Hanımefendisi” çok kısa bir sürede üç baskı yaptı. Böylelikle çoksatanlar arasına girme konusunda iddialı olduğunu göstermiş oldu. 

Tanıtım bülteninden: 

“Mevhibe İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan, bir vatanın ve bir kadının iç içe giren öyküsünü kaleme aldı. Hem Cumhuriyet’in adım adım doğuşunu, hem 60 yıllık bir aşkı yazdı.

Osmanlı’nın son yıllarına tanıklık eden, savaşlarda eşi İsmet İnönü’yü cepheye uğurlayan, savaş sonrası İsmet İnönü’yle Lozan’a giden, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunun, Cumhuriyet devrimlerinin içinde yer alan, devrimlerin yerleşmesinde, kadının sosyal hayata katılımında Cumhuriyet kadınlarına örnek olan bir kadın Mevhibe İnönü.

Bu kitapta muhafazakâr bir Osmanlı ailesinde dünyaya gelen Mevhibe’nin, nasıl önce kendi yaşamında devrimyaptığını ve çağdaş Cumhuriyet kadınlarına örnek olduğunu okuyacaksınız. Gerek cepheye giden eşine yazdığı mektuplarda, gerekse savaş sonrası her adımda eşine destek oluşunda hiç eksilmeyen aşkına tanık olacaksınız.

Aile albümünden özel fotoğraflarla Mevhibe İnönü’yü tanımak için eşsiz bir kaynak olan bu kitap, aynı zamanda İnönü ailesine saldıranların yalan ve çarpıtmalarına karşı da birinci elden verilmiş bir yanıt olma özelliğini taşıyor.

İlk kez 1994 yılında iki cilt olarak yayımladığımız kitabı, şimdi tek cilt halinde sunuyoruz.”

www.bilgiyayinevi.com.tr

edebiyathaber.net (7 Şubat 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r