Melis Sena Yılmaz’dan yeni roman: “Mayısın Üçüncü Haftası”

Mart 16, 2023

Melis Sena Yılmaz’dan yeni roman: “Mayısın Üçüncü Haftası”

Melis Sena Yılmaz’ın yeni romanı “Mayısın Üçüncü Haftası”, 10 ve üzeri yaş grubu için Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Canavar efsaneleri, çocukluğun gizemi!

İlk romanı Aşağİstanbulla çok sevilen Melis Sena Yılmaz, yeni kitabında yine soluksuz bir macera sunuyor. Gizemli bir tekerlemenin yol açtığı tuhaflıkların izini süren iki çocuk, kendilerini tekinsiz bir kaçışta buluverir. İçimizdeki iyiyle kötünün ezeli çatışmasını mizahi üslubuyla yorumlayan yazar, bazen bir canavara dönüşmemek için gösterilen çabayı ve arkadaşlığın gücünü neşeli bir dille anlatıyor. Bir sahafın raflarından kültür tarihimizin derinliklerine uzanan macera, felsefi göndermeleriyle etkileyici bir okuma olanağı sunuyor.

Konusu

Antalya tatili planı suya düşen Cenk, yıllardır görmediği büyükhalasının Bozcaada’daki oteline gönderilir. Otelin sürprizli odalarını, ürpertici Bahçıvan Hüsnü’yü, güleç Aşçı Birol’u ve tuhaf Necla Hala’yı ilginç bulur. Ancak, daha ilk gün temizlik yapması istenince bozulur. Aklı fikri yüzmektedir. Hem de, adadaki gizemli tekerlemeye rağmen. Sahilde neye uğradığını şaşıran Cenk, yeni arkadaşı Büşra’nın da yardımıyla esrarengiz bodrumun, tepetaklak adamın ve batçık kuşlarının sırrını çözmeye çalışır…

Yazar hakkında

Melis Sena Yılmaz, 1997 yılında Bursa’da doğdu. İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisans ve yükseklisans eğitimi aldı. Çocuk oyununda senaristlik yaptı, çeşitli platformlarda öyküleri yayımlandı. Öğrencilik yıllarında çalıştığı Karaköy ve Şişhane’den etkilendi. Beyoğlu’nun sokaklarında yürürken aklına düşen, gerçeküstü bir dünyayı anlattığı ilk çocuk romanı Aşağİstanbul’u (2022) Bozcaada’daki gizemli bir macera izledi: Mayısın Üçüncü Haftası (2023). İstanbul’da yaşayan Melis Sena Yılmaz, gündüzleri sosyal bilimlerle, geceleri ise edebiyatla insanları anlamaya çalışıyor.

edebiyathaber.net (16 Mart 2023)

Yorum yapın