Efsane dizi dördüncü kitapla noktalanıyor

Aralık 5, 2023

Efsane dizi dördüncü kitapla noktalanıyor

Vladimir Tumanov‘un “Volkandan Kaçmak” adlı romanı, 9 ve üzeri yaş grubu için Mine Kazmaoğlu çevirisiyle Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Macerada son perde: Issız adadan kaçış!

Vladimir Tumanov‘un dünyada ilk kez Türkçe yayımlanan “Gizemli Haritalar” dizisinin kapanış kitabında, maceranın ateşi son kez yükseliyor. Alt Kardeşler, Mariana ve kardeşi, volkanik bir adada mahsur kaldıklarında bu kez sadece kendilerini değil, diğer canlıları da kurtarmak için çabalarlar. Doğada hayatta kalabilmek için bilimsel düşüncenin, aklını kullanmanın ve dayanışmanın değerini hatırlatan roman, heyecan ve keşiflerle dolu yeni bir serüvene davet ediyor.
 
Alt Kardeşler, Mariana ve küçük kardeşi Jack, amca hediyesi tekne gezisinde Bermuda’da dalış yapmanın hayalini kurarlar. Ancak, dört kafadar teknede yalnızken büyük bir fırtına patlar ve önce açık denize, sonra da ıssız bir adaya sürüklenirler. Adadaki yaban hayatının zor koşulları, volkanın varlığı, yaklaşan daha beter bir tehlikenin habercisidir. Çocuklar hayatta kalabilmek için, hava rulosundaki bilmeceleri hızla çözmek zorundadır…
 
GİZEMLİ HARİTALAR dizisi
Haritada Kaybolmak
Suda Kaybolmak
Ateşten Kaçmak
Volkandan Kaçmak

Vladimir Tumanov: 1961’de Moskova’da doğan Vladimir Tumanov, 1991’den beri Kanada, Ontario’da Western Üniversitesi ’nin Diller ve Kültürler Bölümü’nde öğretim üyesi. Yayımlandığı 2004 yılından bu yana Türkiye’de milyonlarca okura ulaşan Kraliçeyi Kurtarmak, Tumanov’un ilk çocuk romanı. Küçük okurlar kadar yetişkinlerin de ilgi gösterdiği macerada kahramanlar, matematiksel bilmeceleri çözerek tutsak kraliçeyi kurtarmaya çalışıyor. Yazarın, 2006 yılında yayımlanan ikinci romanı, Haritada Kaybolmak da ilkiyle aynı başarıyı yakaladı. Çocuklar için bir diğer “zor” konu olan coğrafyayı temel alan kitapta, kardeş kahramanların hayatı, coğrafya bilmecelerini çözmelerine bağlı. Tumanov’un Böcek Çocuk adlı romanı 2017’de okurla buluştu. Gerçek bir olaya dayanan, gerilim dolu romanı Asılı Dağ’ın Kâhini (2020) de büyük ilgi gören yazarın çok sevilen Haritada Kaybolmak romanı, dünyada ilk kez Günışığı Kitaplığı’nca yayımlanan “Gizemli Haritalar” dizisini başlattı: Küresel ısınma gibi sorunlar üzerine kurulu Suda Kaybolmak‘ı (2021) uzaydan kopup gelen bir göktaşının tehdidinde süren üçüncü macera Ateşten Kaçmak (2022) izledi. Dizinin son kitabı, ıssız bir adadan bilimsel düşünce ve dayanışmayla kurtulma mücadelesini anlatan Volkandan Kaçmak (2023). Tumanov, eşiyle birlikte Kanada’nın London kentinde yaşıyor; bir kızı, bir oğlu var.

edebiyathaber.net (5 Aralık 2023)

“Efsane dizi dördüncü kitapla noktalanıyor” üzerine bir yorum

Yorum yapın