Olivier Dupin’den neşeli bir davetsiz misafir hikâyesi: “Ding Dong! Kapıda Biri mi Var?”

Şubat 20, 2024

Olivier Dupin’den neşeli bir davetsiz misafir hikâyesi: “Ding Dong! Kapıda Biri mi Var?”

Olivier Dupin’in yazdığı Laurent Simon’un resimlediği Ding Dong! Kapıda Biri mi Var? Uçanbalık Yayınları tarafından Yağmur Yavaş Aydın çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Olivier Dupin’in yazıp Laurent Simon’un resimlediği Ding Dong! Kapıda Biri mi Var?çocuklardaki hayal gücü zenginliğine şapka çıkartan deli dolu bir öykü.
 
Fantastik filmlerden kopup gelen envaiçeşit karakterle kurgusunu hareketlendiren bu neşeli macera, etrafındakilerin dikkatini çekmek için çılgınca hikâyelere sarılan ”fıldırfış” bir ufaklığın sıradan bir gününü anlatıyor.
 
Ebeveynlerin, günlük işlerle ve kendi ”küçük” mutluluklarıyla meşgulken çocuklarını nasıl ihmal ettiklerinden dem vuran kitap, modern çekirdek aile yaşantısını gerçekçi diyaloglar eşliğinde, usul usul eleştiriyor.

Ela, hikâye anlatmayı çok seviyor. Hatta anlatmakla da kalmıyor, uydurduğu hikâyeleri âdeta yaşıyor! Kimi zaman dev bir gorilin omuzlarında şehri boydan boya gezmeye çıkıyor, kimi zamansa bahçede bulduğu gizemli bir kemikle, yırtıcı bir ”tireksin” peşine düşüyor. Hikâyeler birbirini kovalıyor ama Ela’nın anlattıklarına kimseler kulak vermiyor. Çünkü evdekiler pek meşgul! Herkesin dinlememek için bahanesi var. Peki, Ela’nın anlattıkları ya gerçekse?

Geçiştirici yanıtlarla küçükleri başından savuşturan yahut onları dinliyormuş gibi yapıp aslında hiç dinlemeyen büyüklerin dünyasını incelikle yansıtan Ding Dong! Kapıda Biri mi Var?, hayallerine sımsıkı sarılan çocuklar ile işi başından aşkın yetişkinler arasındaki iletişim kopukluğuna vurgu yapan, sevimli mi sevimli bir öykü.

Ding Dong!
Yoksa birini mi bekliyordunuz?

Kitaptan tadımlık >>>

edebiyathaber.net (20 Şubat 2024)

Yorum yapın