Stoacı felsefenin en önemli metinlerinden biri

Mart 16, 2023

Stoacı felsefenin en önemli metinlerinden biri

Marcus Aurelius’un Kendime Düşünceler adlı kitabı Can Yayınları tarafından C. Cengiz Çevik çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“Filozof imparator” Marcus Aurelius’un Epiktetos, Herakleitos, Sokrates ve Platon gibi felsefecilere atıflar yaptığı ölümsüz metni Kendime Düşünceler, Can Yayınları’nın mart ayı kitapları arasında.
Batı felsefesinin tek filozof-imparatoru Marcus Aurelius, günümüzde hem politikacı hem de düşünür kimliğiyle adından söz ettiren Roma hükümdarlarından biridir. Savaşlarla geçen yaşamı boyunca hayranlıkla felsefe metinleri okumuş, Germen kavimleriyle savaştığı sırada cephede yazdığı Kendime Düşünceler‘le dünya felsefe tarihine önemi yadsınamaz bir eser kazandırmıştır. Bugün hâlâ Stoacı felsefenin en önemli metinlerinden biri olarak okunan Kendime Düşünceler, Stoacı düşüncenin modern dünyaca anlaşılmasını sağlamış başlıca metinlerden biridir.
 
Aurelius bu ölümsüz metinde kendinden önceki Roma hükümdarlarının ve kendisinin yönetim şekillerini sorgular; kocaman bir kente benzettiği evreni, insanı merkezine alarak irdeler. Aurelius için yaşamdaki her bir ayrıntı bütünün iyiliğine hizmet eder; bu yüzden akıl yürütme kabiliyetini kullanarak doğayı, evreni ve kendisini araştırmaya mecburdur insan.

MARCUS AURELIUS, MS 121 yılında Roma’da doğdu. 161-180 yılları arasında Roma imparatoru olarak görev yapan hükümdar, “filozof imparator” unvanıyla anılan, en büyük Stoacı düşünürlerden biridir. Genç yaşlarda Yunanca ve Latince öğrenmiş, Sofist Atticus ve Fronto’dan dersler almış, Epiktetos düşüncesinden etkilenmiş ve böylece felsefeye ilgi duymaya başlamıştır. Pers İmparatorluğu ve Germen kabileleriyle yaptığı savaşlar ve Tuna Nehri’ni aşmasıyla bir hükümdar olarak da tüm dünyada tanınmıştır. Beş İyi İmparator’dan sonuncusu Aurelius, yaşamının büyük çoğunluğunu savaşarak geçirse de eşitlik, özgürlük, doğa ve insan kavramlarına derinlemesine kafa yormuş Roma’nın hem kendisinden önceki hükümdarlarını hem de kendi hükümdarlığını sorgulayıcı şekilde ele almıştır. Germen kabileleriyle savaştığı sırada kaleme aldığı Kendime Düşünceler, Stoacı felsefenin modern çağda anlaşılmasını sağlayan en önemli kaynaklardan biri oluşu nedeniyle, günümüzde hâlâ en büyük Stoacı metinlerden biri kabul edilir. Marcus Aurelius 180 yılında, 58 yaşındayken ölmüştür.
 
C. CENGİZ ÇEVİK, 1983’te doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda lisans, yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Farklı üniversitelerde Latince dersler verdi. Temel çalışma alanı antik literatürde siyaset ve felsefe ilişkisidir. Cicero’nun Devleti-De Re Publica Yazıları ve Roma’da Siyaset ve Felsefe adlı kitapların yazarıdır. Akademik makalelerin yanı sıra Antikçağ’dan Rönesans’a kadar farklı çağlardan Eski Yunanca ve Latince yazılmış birçok kitabı Türkçeye çevirdi. Cicero, Horatius, Seneca, Epiktetos, Tyana’lı Apollonios, Copernicus ve Luther eserlerini çevirdiği yazarlardan bazılarıdır.

edebiyathaber.net (16 Mart 2023)
 

Yorum yapın