“Kafkas Halk Destanları” okurla buluşuyor

Mayıs 17, 2022

“Kafkas Halk Destanları” okurla buluşuyor

Tanzilia Hadjieva’nın derlediği “Kafkas Halk Destanları” VakıfBank Kültür Yayınları’ndan yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

VakıfBank Kültür Yayınları, Tanzilia Hadjieva tarafından derlenen “Kafkas Halk Destanları” eserini okurla buluşturuyor. Eser, okurların Kuzey Kafkasya’da yaşayan halkların örf, âdet ve manevi değerlerini yakından incelemelerine fırsat veriyor. 

VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY), Kafkas folklor araştırmaları alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Tanzilia Hadjieva tarafından derlenen ‘Kafkas Halk Destanları’nı yayımlıyor. Kafkas destancılık geleneğine ışık tutan eser, Kuzey Kafkasya halklarını ve özellikle Karaçay-Malkar milletinin manevi değerlerini aydınlatırken okurları da alışılmışın dışında bir dünyaya götürüyor. Kafkas halklarının folklorunu, atalarından kalan efsaneleri, şiirler ve şarkılarla günümüze taşıyan eser, Kafkas halkları için de öz eleştiri ve ders niteliğinde mesajlar içeriyor.

Eserde cesur, kudretli ve onurlu olmak gibi hasletleri kendilerinde barındıran Nartlar, örnek bir millet olarak anılıyor. Destanlarda Nartların da kıskançlık ve aç gözlülük gibi kötü duygulara kapıldığı, bu hislerden dolayı masumiyetlerini yitirdikleri ve bu yitimin de aralarında huzursuzluk tohumlarının yeşermesine sebep olduğu ele alınıyor. Laura Kochkarova’nın çevirmenliğini üstlendiği ‘Kafkas Halk Destanları’ ile kadim zamanların ve efsanelerin büyülü ve gizemli dünyasının kapısı aralanıyor.

Kitaptan

“Güneş Teyrisi Güneş’i yaratmış. Yeryüzü Teyrisi ise yeri yaratmış, üçüncü sırada ise denizlerin yaradılışı geliyormuş. Teyriler yeri ve göğü yarattıktan sonra bunların arasında insanları yaratmışlar. Gök Teyrisi, Güneş Teyrisi, Su Teyrisi ve Yeryüzü Teyrisi aralarında istişare ederek şöyle bir karar almışlar: Su Teyrisi insanoğluna içmek için su verecekmiş, Yeryüzü Teyrisi yetiştiricilik ve hasatı üstlenerek insanları besleyecekmiş, Güneş Teyrisi ışık verecekmiş, Gök Teyrisi ise yağmur yollayacakmış.”

Laura Kochkarova kimdir?

Aslen Kafkas kökenli olup SSCB döneminde Kazakistan’da doğdu. Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi Filoloji Bölümünden mezun olduktan sonra 1975 yılında İMLİ RAN’da (A.M. Gorky Institute of World Literature of the Russian Academy of Sciences) lisansüstü eğitimine başladı. 1980 senesinde Karaçay ve Balkar Nart Destanlarının Poetikası başlıklı tezi ile doktora derecesini aldı. 1980–2004 seneleri arasında Karaçay–Balkar Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev almıştır. Bu süreçte Karaçay ve Malkar halkları folklorunu konu alan şu çalışmaları derleyip yayımlamıştır: Nartlar, Karaçay-Malkarların Kahramanlık Destanı (Moskova 1994); Karaçay-Malkar Masalları, Efsaneleri ve Destanları (2 cilt, Nalçik 1998–2000) vd. 2005 senesinden beri Rusya Bilim Akademisi Dünya Edebiyatı Folklor Bölümünde araştırma başkanı olarak çalışmaktadır. Tanzilia Hadjieva, Karaçay-Malkar milletlerinin ve diğer Kafkas milletlerinin folklorunun araştırılması konusundaki katkılarından ötürü Rusya Federasyonu dostluk nişanı almıştır. Malkar Edebiyatı’nın önderlerinden Kazım Meçiev’in anısına 2010 senesinde düzenlenen 150. yıl dönümünde, Rusya Lermontov Komitesi’nin hatıra madalyası ile ödüllendirilmiştir.

edebiyathaber.net (17 Mayıs 2022)

Yorum yapın