İnsanın bilinmeyene dair merakı ile güvenlik ihtiyacı arasındaki o tezat

Aralık 20, 2023

İnsanın bilinmeyene dair merakı ile güvenlik ihtiyacı arasındaki o tezat

Carys Davies’in Batı adlı romanı Can Yayınları tarafından Tülin Er çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Kentucky içlerindeki derin bataklıklarda tarihöncesinden kalma dev hayvan kemiklerinin peşine düşen Cy, kızı Bess’i kendi başının çaresine bakmak üzere arkasında bırakıp yola koyulur. Gelgelelim Mississippi Nehri’nin öte tarafındaki ıssız sınır bölgesini taradığı bu tehlikeli yolculuk beklenmedik sürprizlere gebedir…

Amerikalı bir yerleşimci ve dul kalmış bir baba olan Cy Bellman, kulağına gelen bir haber karşısında şaşkınlık, büyülenme gibi güçlü hislerin etkisinde kalır: Kentucky içlerindeki derin bataklıklarda tarihöncesinden kalma dev hayvan kemikleri bulunmuştur. Merakına yenik düşen Cy, dev canavarların halen yaşadığı söylentilerinde gerçeklik var mı öğrenmek için kızı Bess’i kendi başının çaresine bakmak üzere ardında bırakarak yola koyulur. Gelgelelim Mississippi Nehri’nin öte tarafındaki ıssız sınır bölgesini tarayacağı bu tehlikeli yolculukta onu sürprizler, rastlantılar ve tuzaklar beklemektedir.

“Masal ya da efsanelere has o kati ve dolaysız gücü bütünüyle barındırıyor… Carys Davies muazzam yetenekli bir yazar.”
Colm Tóibín

“Batı, bir açıdan uzatılmış bir masal gibi okunuyor. Yine de koşup dinozorları bulma arzusunun önüne geçemiyor insan. Gücü inançta, büyülenmede ve kavranılmaz bir dünya karşısında bunun yalın, saf gerçekliğinde yatıyor.”
Cynan Jones

edebiyathaber.net (20 Aralık 2023)

Yorum yapın