Jules Verne “Ay’a Yolculuk”un devamında okuyucularını muhteşem bir serüvene davet ediyor

Ocak 31, 2020

Jules Verne “Ay’a Yolculuk”un devamında okuyucularını muhteşem bir serüvene davet ediyor

Jules Verne’in çocuklara yazdığı “Ay’ın Çevresinde Yolculuk”, Yurdahan Tulun çevirisiyle Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Serüven devam ediyor…

Barbicane, Michel ve Nicholl’ün Ay’a yolculukları sürpriz gelişmelerle sürüyor. Kahramanlarımız Ay’a ulaşabilecek mi? Yeryüzünü bir daha görebilecekler mi? Yoksa sonsuza kadar Ay’ın çevresinde bir uydu mu olacaklar?

Jules Verne, Ay’a Yolculuk eserinin devamı olan Ay’ın Çevresinde Yolculuk’ta okuyucularını muhteşem bir serüvene davet ediyor.

Yazar Hakkında:

8 Şubat 1828’de Nantes’ta (Fransa) doğdu. Hukuk öğrenimi görmek üzere gittiği Paris’te yazarlığa yöneldi. Oyunlar ve librettolar yazmaya başladı. Bir yandan da Le Musée des Familles adlı dergiye öyküler yazıyordu. İlk romanı Balonla Beş Hafta, 1863’te yayımlandı. Henüz tam olarak keşfedilmemiş Orta Afrika üzerinde balonla yapılan heyecanlı bir yolculuğun öyküsü olan bu romanının gördüğü ilgi üzerine, diğer romanlarını peş peşe yayımladı: Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864), Ay’a Yolculuk (1865), Ay’ın Çevresinde Yolculuk (1870). İki başyapıtından biri olan Denizler Altında 20 Bin Fersah, esrarengiz kaptan Nemo’nun Nautilus adlı denizaltısıyla yolculuklarının, Seksen Günde Devriâlem ise iddia üzerine gerçekleştirilen bir dünya turunun öyküsüdür.

1886’da kaza sonucu sakat kalması, zaten içe dönük bir kişiliğe sahip olan Verne’in yaşamında oldukça kötü etkiler yarattı. Son yıllarını Amiens’de inzivaya çekilerek geçirdi. Jules Verne, 24 Mart 1905’te Amiens’de öldü.

www.bilgiyayinevi.com.tr/

edebiyathaber.net (31 Ocak 2020)

Yorum yapın