Masthead header

Hitler’in kitabı “Kavgam” maalesef öğrencilere okutulacak

hitlerAlmanya’da Hitler’in “Kavgam” kitabının eleştirel baskısının liselerde okutulması tartışılıyor.

Yayın hakları 70 yıldır Almanya’nın Bavyera eyaleti yönetiminde bulunan ve telif hakkı bu yılın sonunda sona erecek olan ‘Kavgam’ın açıklamalı ve eleştirel baskısı 2016’nın ilk günlerinde yayımlanacak.

Ancak Alman yetkililer, telif hakları ortadan kalkacak olmasına karşın ‘Kavgam’ kitabının ‘açıklamasız‘ baskılarını yapacak yayıncıları ‘ırkçı nefreti yaymak’la suçlayacaklarını duyurdu.

The Guardian’da yer alan habere göre Almanya Öğretmenler Birliği yöneticileri, Adolf Hitler’in ırkçı görüşlerini içeren ve İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’da basılmayan ‘Kavgam’ın açıklamalı eleştirel baskısının, gençleri Nazizme karşı uyarmak amacıyla liselerde okutulması gerektiğini savundu.

Öğretmenler Birliği’nin başkanı Josef Kraus’un da, Hitler’in kitabından seçilmiş bölümlerin 16 yaş ve üstü öğrencilere okutulması gerektiğini, böylece yasaklanmış bir kitabın gençlere daha çekici gelmesinin önlenebileceğini ileri sürdü.

Münih’teki Çağdaş Tarih Enstitüsü, 2016 Ocak’ta 3 bin 500 kadar açıklamanın ve tarihi yorumun yer alacağı bir kitap yayımlayacak.

Sosyal Demokratların eğitim politikası sözcüsü Ernst Dieter Rossmann, “Bu insanlık dışı kitabın maskesini düşürmek, modern eğitimin görevi” dedi.

edebiyathaber.net (23 Aralık 2015)

  • Beytullah Sarıtoprak - 16/02/2016 - 18:32

    evet ırkçılık kan ve gözyaşı getirir yıkımdan başka birşey vermez fakat bence hiçbir kitap yasaklanmamalı çünkü o fikre katılmasan bile savunduğun fikri mesela dünyadaki insanların kardeşliğini savunuyorsan önce karşıt fikir ırkçılık ve milliyetçilik ne diyor ona bak sonra ona göre fikrini savunacak karşı tez at ortaya önce bir düşün bir oku .cevaplakapat

  • […] Almanya’da lise öğrencilerine Hitler‘in Kavgam kitabının eleştirel baskısı okutulmaya başlanacak. […]cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r