Karine Tuil çağdaş dünyayı sorgularken yargı mekanizmasının acımasızlığını yerle bir ediyor

Haziran 24, 2024

Karine Tuil çağdaş dünyayı sorgularken yargı mekanizmasının acımasızlığını yerle bir ediyor

Karine Tuil’in İnsani Şeyler adlı romanı Doğan Kitap tarafından Işıtan Tual Şekercigil çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Claire ve Jean Farel beğenildikleri kadar toplumun öfke şimşeklerini de çeken ünlü bir çift. Jean büyük bir televizyon kanalında milyonların izlediği siyasi bir tartışma programının sunucusu, eşi Claire de çok okunan ve tartışılan feminist bir yazar. Oğulları Alexandre ise prestijli bir Amerikan üniversitesinde başarılı, dikkat çeken öğrenci. Onlar için her şey yolunda gidiyor. Ancak bir tecavüz suçlaması, görünürde mükemmel olan aileyi sarsacak, kendilerini, toplumsal nüfuzu ve baskıyı, bireysel mutluluğu sorgulamalarına yol açacaktır.

Fransız yazar Karine Tuil İnsani Şeyler’de çağdaş dünyayı sorgularken yargı mekanizmasının acımasızlığını gözler önüne serip yerle bir ediyor ve okuru hem davalı hem davacı hem de jüri koltuğuna oturtarak kendi korkularıyla yüzleştiriyor. Çünkü bir gün herkes kendini bu sarmalın içinde bulabilir: “Sayın başkan, sayın jüri üyeleri, bu dava bize herkesin bir gün kendini yanlış tarafta bulabileceğini öğretmiştir. Her şeyi kaybetmek çok kolay. Sizin başınıza gelmez mi sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz.

Yazar Hakkında:

Karine Tuil, 1972’de Paris’te doğdu. Şirketler hukuku ve iletişim hukuku alanında lisans yaptı. Birçok dile çevrilmiş on iki romanın yazarıdır. Yvan Attal tarafından sinemaya uyarlanan on birinci romanı İnsani Şeyler, Venedik Film Festivali ve Amerikan Deauville Film Festivali’ne seçildi. Karine Tuil, 9 Eylül 2021’de Venedik’te İnsani Şeyler’in İtalyanca yayınlanması vesilesiyle Kinéo Sanat ve Edebiyat Ödülü’nü aldı. Roman ayrıca 2019 Interallié Ödülü’nü ve 2019 Liselilerin Goncourt Ödülü’nü kazandı.

Kitaptan tadımlık >>>

edebiyathaber.net (24 Haziran 2024)

Yorum yapın