Dokunaklı ve mizah dolu bir macera: “Kaçaklar”

Ağustos 8, 2023

Dokunaklı ve mizah dolu bir macera: “Kaçaklar”

Ulf Stark’ın son kitabı Kaçaklar, Zeynep Tamer çevirisi ve Kitty Crowther’in resimleriyle Dinozor Çocuk tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İsveç’in en sevilen çocuk ve gençlik kitapları yazarlarından Ulf Stark’ın, zamansız ölümünden kısa süre önce tamamladığı son kitabı Kaçaklar, Dinozor Çocuk’tan çıktı! 

Usta hikâye anlatıcısı Ulf Stark, Kaçaklar’da sevgi, kayıp ve ölüm gibi hayata dair önemli konuları esprili, dürüst ve derinlikli bir yaklaşımla ele alıyor. Küçük bir çocuğun, hastaneden kaçan büyükbabasıyla birlikte atıldığı macerayı hem dokunaklı ve gerçekçi hem de mizah dolu bir dille anlatan Kaçaklar, Kitty Crowther imzalı rengârenk çizimleriyle daha da etkileyici hale geliyor. 

Ayrıntı Yayınları’nın çocuk kitapları markası Dinozor Çocuk, İsveç’in en büyük çocuk ve gençlik yazarlarından biri olarak kabul edilen Ulf Stark’ın son kitabı Kaçaklar’ı Türkiye’deki okurlarla buluşturdu. Kitty Crowther’in çizimlerini yaptığı kitap, 2018’de August Ödülü’ne aday gösterildi.

Büyükbaba Gottfrid hastanede yatmaktadır. Hayatta kendini en mutlu hissettiği ve yıllarını geçirmiş olduğu adanın özlemini çekmektedir. Ne yapıp edip bir an önce oraya gitmek ister. Torunu Gottfrid bunun gerçekleşebilmesi için elinden gelen her şeyi yapar. Ve birlikte son bir maceraya atılırlar…

İsveççeden dilimize Zeynep Tamer’in çevirdiği Kaçaklar, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Bilgi için: ayrintiyayingrubu.com/dinozor-cocuk

instagram.com/dinozorcocuk 

facebook.com/dinozorcocuk

twitter.com/dinozorcocuk

ULF STARK HAKKINDA

İsveçli bir yazar ve senaristtir. İsveç’in en büyük çocuk ve gençlik yazarlarından biri olarak kabul edilir. Yazarın en büyük çıkışı 1984’te yazdığı Dårfinkar ve Dönickar kitabıyla gerçekleşmiş ve kitap daha sonra dizi olarak İsveç’in ulusal kanalı SVT’de gösterilmiştir. Büyük ilgi gören diğer bir kitabı ise, 1991 yılında yazdığı Min vän Percys Magiska Skor olmuştur. 

Ulf Stark yıllar içinde hem İsveç’te hem de yurtdışında çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Astrid Lingren, Alman Gençlik Edebiyatı ve August Ödülleri bunlardan birkaçıdır. 

1992’de Anna Höglund’un çizimlerini yaptığı Kan du vissla Johanna kitabı 1994 yılında aynı isimle filmi çekilmiştir. Zamansız ölümünden (2017) kısa süre önce tamamladığı kitabı Kaçaklar, 2018 yılında yayımlandıktan kısa bir süre sonra çeşitli dillere çevrilerek birçok çocuğun kütüphanesinde yerini almıştır.

edebiyathaber.net (8 Ağustos 2023)

Yorum yapın