Masthead header

“Dedem ve Ben”: Çılgın maceralarımız! | Gaye Dinçel

Dedem ve Ben, kargoyla geldi, tam bir sürpriz, hiç haberim yoktu. O kadar sevindim ki! Çocukların dedelerini anlattıkları kitaplara çok meraklıyım. Dedelerim ben doğmadan gitmişler, hiç dedem olmadığı için bu merakım.

Merakımı gidermeye Dedem Bir Kiraz Ağacı ile başladım. Hevesle okuyup okuryatar’da yazmıştım. Tonino’nun dedesiyle yaşadıkları beni çok etkilemişti.

Bu kez o kadar çok eğlendim ki! Bu isimsiz dedeyle torun çok komikler. Torun, çiftliğinde yalnız yaşayan dedesini ziyarete gidiyor. İlk macera “Krep”. Çılgın dede deli gibi krep pişiriyor. Freni tutmayan bir kamyon gibi! Duramıyor bir türlü, günler, geceler… Nasıl bitecek bu krepler? Çiftliğe sızıp ben de yedim, harikaydı ama bitmiyor ki!

Tombul Nine de katılıyor eğlenceli ekibimize. Yoo öyle pembe yanaklı, tonton bir nine değil. Onun her yeri pembe! Neşeli bir domuzcuk! Her derde deva olabilen hassas ruhlu bir arkadaş.

Çılgın dedemiz öfkelenince neler oluyor neler… Tutturduk, kavga edelim de kavga edelim! Biz de az deli değiliz. İnadımız tuttu mu eyvah ki eyvah! İyice çıldırttık adamı.

Bir gün karar verdik, gergedan olacaktık. Dedemiz pek tutmadı bu fikri ama çaktırmadı. Gergedana dönüşmek için uğraşıyoruz, o da gergedan olunca öpemeyeceği bahanesiyle öpüp duruyor!

Dedem çatıya çıktı ama inemiyor. (Torunu kandırıp başka kitaba yolladım, dedem bana kaldı.) Cesareti gelemedi bir türlü, bekle dur! Nasıl indirsem acaba bu inatçı keçiyi?

Her maceramız birbirinden eğlenceli. Şimdi de aynı düşte buluşmaya çalışıyoruz. Bakalım başarabilecek miyiz?

Keşke gerçekten benim dedem olsaydın. Belki düşlerde buluşuruz…

Hayykitap’ın yayımladığı Dedem ve Ben’i Hollandalı yazar Marjolijn Hof  kaleme almış. Kitabı Hollandacadan çeviren Burak Sengir sağ olsun, çok rahat okunuyor.

Marjolijn Hof, 1-4 Ekim tarihlerinde İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali‘nin konuğu olarak ikinci kez İstanbul’da olacak. Çeşitli okullarda çocuklarla buluşacak olan Hof, okuma etkinliklerine katılacak.

Gaye Dinçel – edebiyathaber.net (29 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r