Koray Avcı Çakman’dan hayatı çocukların deneyimleriyle anlamlandıran öyküler

Şubat 3, 2022

Koray Avcı Çakman’dan hayatı çocukların deneyimleriyle anlamlandıran öyküler

Koray Avcı Çakman’ın yazdığı, Çağla Yiğit’in resimlediği Ay Tavşanı, Dedem ve Ben, 8 ve üzeri yaş grubu için Can Çocuk Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Koray Avcı Çakman bu öykülerinde hayatı çocuklarla algılıyor, onların deneyimleriyle gözlemliyor, heyecanları ve beklentileriyle hissedip anlamlandırıyor. An geliyor, Kız Kulesi’nin gizemine Pi’nin müziği eşlik ediyor. Hindistancevizinin sabrı denizleri aşarken, Küçük Prens çat kapı beliriveriyor. Okurlar, Çağla Yiğit’in desenleri eşliğinde öykülerin kahramanlarıyla birlikte çabalıyor, merak ediyor, seviniyor, bazen yitirilenlere üzülüyor, ama daima sahip olunan zenginliklerin, bellekte biriken hazinelerin farkına varıyor.

Dedem yalnızca boyumu ölçmeyi, sütü ve Ay Tavşanı’nı değil, oyun oynamayı da çok severdi. Bilmediğim pek çok oyunu bilirdi. İsim-şehir, üçtaş oyunlarını hep ondan öğrendim ben. Bir gün dedem yepyeni bir oyuna başladı. “Kimsin sen?” diye sordu bana. Nasıl oynanırdı ki bu oyun? “Ben peri padişahının oğluyum,” dedim. Kaf Dağı’nın ardında yaşıyorum…”

***

“‘Anneannemi her zaman ilginç bulmuşumdur. Yok, uzaylı falan olduğundan değil. Ne upuzun antenlere, ne de telepatik güçlere sahip benim anneannem. Onu ilginç kılan bambaşka bir huyu var. ‘Dil yaşar. Yıllar geçtikçe bazı sözcükler kullanılmaz olur. Yepyeni sözcükler türer,’ der. Bu kadarla da kalmaz, ben bildim bileli deyimler, atasözleri uydurup durur. Nasıl mı yapar bunu? Anlatayım da dinleyin.

Geçen gün en sevdiğim tatlıyı yapmıştı. Sormayın ne olduğunu, çünkü ben de bilmiyorum. Bildiğiniz tatlılardan değil, onun kendi buluşu. Adı zaman zaman değişir. Rüyacı güzeli, gizemli misafir, güne selam, tok doyuran, aç şaşırtan… O an içinden hangisi geçerse.'”

Koray Avcı Çakman Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan ve 2006 yılından beri serbest yazar olarak çalışan Koray Avcı Çakman’ın çeşitli yayınevleri tarafından çocuklara yönelik yüz yetmiş kadar öykü ve masalı yayımlandı. 2006 yılı Ömer Seyfettin Öykü Yarışması’nda mansiyon, II. Behiç Erkin Öykü Yarışması’nda üçüncülük Ödülü, “Arkadaşım Flamingo” konulu çocuk öykü yarışmasında ve II. Kelendiris Öykü Yarışması’nda ikincilik ödülleri kazandı. 2011 yılında Almarpa’nın Gizemi‘yle Tudem Edebiyat Ödülleri’nde Çocuk Romanı Dalı’nda birinci, 2012 yılında Gülen Sakız Ağacı‘yla TUDEM Çocuk Öyküleri Yarışması’nda ikinci olmuştur. Eşekliğini Unutan Eşek, Flamingo Günlüğü, Işığın Çocuğu Arel, Karga Beyaz ve Posbıyık Usta, Bir Keloğlan Bir de Eşeği, Hoflipuf, Uyuyan Topaç ve Köye Yazar Geldi adlı kitapları Can Çocuk Yayınları’ndan çıktı.

Koray Avcı Çakman’ın Can Çocuk Yayınları’ndan çıkan diğer kitapları: Bir Keloğlan Bir de Eşeği, Eşekliğini Unutan Eşek, Flamingo Günlüğü, Hoflipuf, Işığın Çocuğu Arel, Karga Beyaz ve Posbıyık Usta, Köye Yazar Geldi, Uyuyan Topaç.

edebiyathaber.net (3 Şubat 2022)

Yorum yapın