Masthead header

“Çatlak Nar” raflarda!

“Çatlak Nar” Kasım 2012’de yayımlandı ve ilk olarak İstanbul Kitap Fuarı’nda okurlarla buluştu. Kitap, Ali Günay’ın kısa öykülerinden oluşuyor. Yazarın Kanguru Yayınları’ndan çıkan altıncı kitabı.

Seksen sayfalık bir kitap Çatlak Nar. Ancak, bu küçük sayılabilecek oyluma rekor sayıda öykü sığdırmış: tam 128! Uyarlama olan üçü dışında tümü minimalist türde.

Öyküler dört bölümde toplanmış: “Kıs(s)alar” başlıklı 1. bölümde, birbirinden bağımsız 37 öykü var. Öyküler göreceli olarak uzunca. Ama pek azı bir sayfayı aşıyor.

“Kıpkıs(s)alar” başlıklı 2. bölümdeki öykü sayısı tam 42. Sayfa sayısı ise yalnızca 15. Bu başlık altında toplanan öyküler, bazıları tek sözcükten oluşacak denli küçürek.

3. bölümü oluşturan “A-Z Öyküler” 29 tane. Öykü adlarının ilk harfleri alfabetik seçilince sayı kendiliğinden ortaya çıkmış. Öykülerde ayrıca izlek ortak: aşk.

Yirmi deneysel öyküden oluşan 4. ve son bölüm “küpkıs(s)alar” adını taşıyor. Neden öyle adlandırıldığının açıklamasını öykülerde aramak gerek. İçerikle uyum gözetilmekle birlikte, biçim denemelerinin öne çıktığı öykülerden oluşuyor bu bölüm.

Ali Günay, Çatlak Nar, Kanguru Yayınları, Kasım 2012

edebiyathaber.net (31 Aralık 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r