Masthead header

“Biri Dev Biri Pire”: Mevlânâ’dan esinlenerek bir şiir, on masal

Usta şair Refik Durbaş, Mevlânâ’nın Mesnevi’sinde yer alan bazı masalları uyarlıyor Biri Dev Biri Pire isimli kitabında.

“Ormanda uzun bir süredir barış ortamı varmış. Güvercin baykuş ile kavga etmiyor, kaplumbağa tavşan ile yarışa kalkmıyor, tilki ile sansar akşam yemeklerini paylaşıyormuş. Her şey iyi ve güzelmiş, ama bir korkuları varmış: O da ormanın kralı aslan…” 

1944 Erzurum doğumlu Refik Durbaş, ona yakın çocuk kitabı yazdı. Çocuklar için öykü ve şiir antolojileri düzenledi. Çocuklar için yazmayı sürdürüyor. Çocukları ve çocukluğunu seviyor çünkü…

Refik Durbaş’ın Biri Dev Biri Pire isimli kitabı, Can Çocuk’un Yaratıcı Okuma Dizisi kapsamında yayımlandı. Kitap okumanın yaratıcı yönünü vurgulamak üzere özel olarak hazırlanan kitapların son sayfalarında “Yaratıcı Okuma Dosyası” da yer alıyor. Bu bölümlerde kitaplardaki karakterlerden, kavramlardan, olaylardan yola çıkılarak yöneltilen sorular, çocukları yalnızca metin hakkında düşünmeye değil çizim yapmaya, bir projeyi, bir metni baştan oluşturmaya da yönlendirip onların etkin birer okur olmalarını sağlayacak nitelikte. Kitabın Yaratıcı Okuma Dosyası’nı Nilser Utku hazırlamış.

9 ve üzeri yaş grubuna hitap eden kitabı An-Su Aksoy resimlemiş.

edebiyathaber.net (19 Ocak 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r