“Ben Okurum” 50. bölümünü kutluyor

Mart 3, 2022

“Ben Okurum” 50. bölümünü kutluyor

Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hayata geçirdiği podcast serisi “Ben Okurum” 50. bölümünü kutluyor. 

Türkiye’nin en iyi kültür-sanat podcast’leri arasında gösterilen “Ben Okurum”, bu özel bölümünü Türk edebiyatının en çok okunan romanlarından Kürk Mantolu Madonna’ya ve Sabahattin Ali’ye ayırıyor. Yeni bölümde Deniz Yüce Başarır’ın konuğu ise, Sait Faik ile Sabahattin Ali’yi karşılaştırdığı Sait ile Sabahattin adlı bir kitabı da bulunan şair ve yazar Haydar Ergülen oluyor. “Sabahattin Ali’den bize Türkiye’nin ruhu kalmıştır,” diyen Ergülen Kürk Mantolu Madonna içinse “Bence bu kadar çok okunmasının nedenlerinden biri de, aşkın dışında, erkek karakterinin sert olmaması, hatta erkekliğe aykırı kimi düşünceleri taşıması diye düşünüyorum,” yorumunu yapıyor. 

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, sohbetle bilgiyi buluşturan podcast serisi “Ben Okurum”un 50. bölümünün merkezine Türk edebiyatının en çok okunan romanlarından birini, Kürk Mantolu Madonna’yı oturtuyor. Sessiz, sakin ve sanatsever Türk genci Raif Efendi ile güçlü, sıradışı kadın karakter Maria Puder arasındaki aşkı anlatan ve genç kuşakların da sevgisini kazanan tam 82 yaşındaki roman, insan ruhunun derinliklerine dalıyor. Deniz Yüce Başarır ve konuğu şair, yazar Haydar Ergülen, yazarlığı kadar siyasi kişiliği, iniş çıkışlı hayatı ve trajik ölümüyle de çok ilgi çeken Sabahattin Ali’yi sadece bu roman ekseninde değil tüm eserlerine bakarak derinlemesine irdeliyorlar. Ve her zaman olduğu gibi Kürk Mantolu Madonna’nın en güzel bölümlerinden bazıları, Başarır’ın sesinden podcast severlere romanı yaşatıyor. 

Bölüm konuğu Haydar Ergülen, Sabahattin Ali ile ilgili ilk yazımı şiirleri üzerine yazdım. Adını da ‘Sabahattin Ali’den Şiirler Dinlediniz’ diye koydum. Çünkü biz onun şiirlerini önce şarkı olarak duyduk. Basımı geç oldu, gençliğimizde kitap olarak yoktu. Ve halk şiiri formunda yazdığı için şiirlerini şarkı formuna da çok uygun, hece ölçülü şiirler,” diye anlatıyor. Sabahattin Ali’nin eserlerinde bakış açısını Doğu-Batı meselesine değil, tamamen sınıf meselesine dayandırdığını dile getiren Ergülen “Belki de ona en özel olarak söylenecek şey kasaba gerçekçiliğidir. Çünkü bizi aslında belirleyen şey, Türkiye’nin ruhu dediğimiz şey, kasaba ruhu. Sabahattin Ali de kasaba ruhunu bize en iyi anlatan yazar,” diyor ve ekliyor: “Türkiye’nin değişmeyen ruhunu en iyi Sabahattin Ali’de görüyoruz.” Sabahattin Ali’nin öykülerinin çok sesli ve çok renkli olduğuna dikkat çeken Ergülen, yazarın eserlerindeki sosyolojik ve psikolojik derinliği de vurguluyor. Her kesimden bütün gençlerin elinde, özellikle kızların elinde Kürk Mantolu Madonna olduğuna dikkat çeken Ergülen, Kürk Mantolu Madonna bence Tutunamayanlar gibi oldu,” yorumunu yapıyor. 

Haydar Ergülen, Sabahattin Ali’nin ölümüyle ilgili olaraksa “Kısaca şöyle diyebiliriz: Türkiye’de faili meçhul değil, faili meşhur vardır ve hâlâ devam etmektedir,” diyor. 
Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

edebiyathaber.net (3 Mart 2022)

Yorum yapın