Bahriye Çeri’den Nahid Sırrı derlemesi: “Vatan Beldelerine Seyahatler”

Mayıs 14, 2024

Bahriye Çeri’den Nahid Sırrı derlemesi: “Vatan Beldelerine Seyahatler”

Bahriye Çeri’nin hazırladığı Nahid Sırrı Örik’in üç gezi kitabını ve unutulmuş yazılarını içeren “Vatan Beldelerine Seyahatler” adlı kitap Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Nahid Sırrı Örik çocukluğundan itibaren hem Avrupa’da hem de memleket dahilinde pek çok kez seyahat etmiş, özellikle Türkiye’deki beldelerle ilgili yazılar kaleme almıştır. Bunların bir bölümü yazarın sağlığında Anadolu’da Yol Notları (1939), Bir Edirne Seyahatnamesi (1941) ve Kayseri, Kırşehir, Kastamonu (1955) adlarıyla kitaplaşmıştır. Ancak birçok gezi yazısı da gazete ve dergi sayfalarında kalmıştır.

Vatan Beldelerine Seyahatler başlığı altında Bahriye Çeri’nin derlediği bu kitapta, Nahid Sırrı Örik’in üç gezi kitabını ve unutulmuş yazılarını kapsamlı bir sunuşla bir araya getirdik. Örik çocukluğunda gördüğü Karadeniz sahillerine, Maarif Vekaleti’nde çevirmenlik yaparken görev aldığı Anadolu şehirlerine, sadece görmek maksadıyla gittiği beldelere yazınsal birikimi dikkate alan, mekânın hayata kattığı özgünlüklere dair ince gözlemler barındıran bir perspektifle yaklaşır. Nahid Sırrı Örik’in kurmaca eserlerine de yansıyan, İstanbul’un dışındaki memlekete ilişkin dikkatinin ürünü olan Vatan Beldelerine Seyahatler, edebi bir tür olarak gezi yazılarının edebiyattaki yerini Örikvari bir bakışla yeniden düşünmeye çağırıyor.

edebiyathaber.net (14 Mayıs 2024)

Yorum yapın