“Alis Harikalar Diyarında Aynanın İçinden”e SEN de OKU dokunuşu

Mart 24, 2023

“Alis Harikalar Diyarında Aynanın İçinden”e SEN de OKU dokunuşu

Güzin Öztürk’ün yazdığı, Zeynep Özatalay’ın resimlediği “Alis Harikalar Diyarında Aynanın İçinden”, 8 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Alis kraliçe olabilecek mi?

Lewis Carroll’ın yıllara meydan okuyan klasiği Alis Harikalar Diyarında‘nın devamı niteliğindeki Aynanın İçinden, Güzin Öztürk’ün lirik anlatımıyla “Sen de Oku Klasikler” koleksiyonu kapsamında yeniden okurla buluşuyor. 

Herkesin ilgisiz şeyleri anlatmaya bayıldığı, her şeyin geriye doğru yaşandığı esrarengiz bir dünyaya açılan kitap; bilmeceli şiirler ve neşeli şarkılar eşliğinde akıp giden, cümbüşü bol bir gündüz düşü. 

Alis’i başında tacı, elinde asası gizemli bir satranç oyununun içine düşüren bu çok katmanlı roman; zorluk çekmeden hedefe ulaşılamayacağını ve her mücadelenin benzersiz bir deneyim kazandıracağını vurguluyor.

Alis, Harikalar Diyarı’ndaki fantastik serüveninin ardından günlük yaşamına geri dönmüştür. Yağmurlu bir günde, evde canı çok sıkılınca çareyi kedileriyle türlü oyunlar icat etmekte bulur. Derken, odasındaki aynanın dalgalandığını ve hatta yüzeyinin kabardığını görür. Karşısına geçip kendi donuk suretiyle göz göze geldiğinde ise dayanamayıp aynanın içinden diğer tarafa, Ayna-Ev’e geçer. Adımını attığı bu yeni evrende herkes ve her şey bir başkadır. Çok geçmeden Alis, aslen devasa bir satranç oyununun tam ortasında olduğunu fark eder. Evine geri dönebilmesi içinse karanlık basmadan sekizinci kareye varması gerekmektedir. Piyonluktan kraliçeliğe uzanan çetrefilli yolculuğunda birbirinden garip karakterlerle tanışacak, dinlediği şiirlerdeki ipuçlarını takip ederek yönünü bulmaya çalışacaktır. Acaba Alis yolun sonunda kraliçe olabilecek midir? 

Tüm zamanların en sevilen klasiklerinden biri olan Aynanın İçinden‘in bu yeni yorumu, hikâyesini Alis’in gözünden anlatmayı seçerek hâlihazırda raflarda bulunan pek çok uyarlamadan farklılaşıyor.

Yediden yetmişe herkesin hayal dünyasını hareketlendirmeyi başaran kitap, Zeynep Özatalay’ın usta işi kara kalem çizimleriyle masal düşleri aratmıyor.

Tadımlık>>>

Güzin Öztürk

Gediz/Kütahya’da doğdu. İlk düzyazılarını ve şiirlerini lise yıllarında yazdı. Yazma heyecanı ve isteği, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okurken ve sonrasında avukatlığı sırasında da devam etti. İlk romanı Kuş Olsam Evime Uçsam ile 2015 Tudem Edebiyat Birincilik Ödülü’nü aldı. Çocuklarla başka türlü bir hayatın mümkün olduğuna ve yazarken daha iyi bir insan olduğuna inanıyor. Umutla, heyecanla çocuklar için yazmaya devam ediyor.

edebiyathaber.net (24 Mart 2023)

Yorum yapın