Bir “İhtilal” Düşünün Belgesel Romanı

Mart 24, 2023

Bir “İhtilal” Düşünün Belgesel Romanı

Sevim Kahraman’ın Avcıların Üç Günü adlı romanı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ülkemizin yakın tarihini düşündüğümüzde aklımıza gelecek kırılma noktalarının en önemlilerinden biri kuşkusuz 12 Mart sürecidir. Peki, 9 Mart olayından 12 Mart’a kadar geçen o kritik üç gün Türkiye tarihini nasıl değiştirmiş olabilir? Cumhuriyet ve gericilik arasındaki hesaplaşmanın tamamlanamamasında neler etkin oldu? 

Bütün olayların, kişilerin ve diyalogların birebir gerçekleri yansıttığı, yalnızca bazı isimlerin değiştirildiği başarılı bir belgesel roman özelliği taşıyan Avcıların Üç Günü’nde Sevim Kahraman okurlarını tarihimizdeki en önemli kırılma noktalarından birine yakından tanıklık etmeye davet ediyor. 

“Tarihin görünmeyen eli, belki hiçbir zaman, 12 Mart olayındaki kadar açık oynamamıştır oyununu. Gelmekte olan, kendini bu ölçüde belli etmemiş, ‘Geliyorum!’ diye böylesine bağırmamıştır.” 

– İsmail Cem, Tarih Açısından 12 Mart 

“9 Mart Olayı ve ardından verilen 12 Mart Muhtırası, 1946’da başlayan ABD emperyalizminin ülkemize egemen olma süreciyle bir bütün olarak ele alınıp bir değerlendirmeye tabi tutulmazsa açık ve net bir biçimde yerli yerine oturtulamaz.” 

– Tuncay Çelen-Ömer Gürcan, Hesaplaşma

Arka Kapak Yazısı:

TARİHİN KIRILDIĞI ÜÇ GÜN…

Türkiye, geleceğinin belirsiz olduğu bir alacakaranlık kuşağına nasıl geldi? Batı’yı yakalayan bir ülke, nasıl oldu da yeniden ortaçağ karanlığına sürüklenmeye başladı?

Cumhuriyet, ilk olarak nasıl ve ne zaman kırıldı?

Harbiye ve Mülkiye, medreseye nasıl yenildi?

Bugün, her şey farklı olabilir miydi?

Türkiye’nin bugününü belirleyen dönüşüm, yakın tarihin kısa ve dramatik kader kesitine, o üç güne sığdırılabilir mi?

Sevim Kahraman elinizdeki belgesel romanında bunu başarıyor…

“Yön” hareketinin kurucu lideri, yaman entelektüel Doğan Avcıoğlu, İlhan Selçuk, sosyalist hareketin tarihsel önderleri Mihri Belli, Hikmet Kıvılcımlı, devrimci-cumhuriyetçi askerler Cemal Madanoğlu, Celil Gürkan… Dönenler: Muhsin Batur, Faruk Gürler… Karşıdakiler: Cevdet Sunay, Memduh Tağmaç, Atıf Erçıkan ve diğerleri…

Devrimci gençlik hareketinin ve sosyalist mücadelenin parlayan yıldızları Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, bütün kuşakların efsane örgütü Dev-Genç ve meçhul kahramanlar. Tümünün hikâyemizde derin izleri var.

Avcıoğlu, Fransa’dan döndüğünde “Arkadaşlarım Çin’de, Vietnam’da devrim yaptılar. Ben de Türkiye’de devrim yapmaya geldim. Ya asılırım ya da başbakan olurum…” demişti.

Avcıoğlu ve kuşağı devrim yapamadı. Bütün bir kuşak kırıldı. Ancak o günlerden beri bu topraklar bir daha iflah olmadı. Olan Cumhuriyet’e oldu, gericilikle hesaplaşması yine yarım kaldı.

İşte elinizdeki kitap, Türkiye siyasi tarihinin, büyük ölçüde günümüzü de belirleyen belki de en önemli kırılma noktasının, 9 Mart 1971 ile 12 Mart 1971 arasındaki o kritik üç günün belgesel romanıdır.

Kimi isimler değiştirilse de bütün olaylar, kişiler ve diyaloglar gerçektir.

Elinizdeki kitap, siyasal ve belgesel romanın örneklerinden biridir.

Yazarın Yayınevimizden Çıkan Diğer Kitapları:

Karanlık ve Mavi

Yarım Kalan Bir Türküdür Sevgi

Ben Cevat Şakir

Yalnızca Burjuvazi İçin Parlayacaksa Güneşi de Söndürürüz-Lev Troçki

edebiyathaber.net (24 Mart 2023)

Yorum yapın