Yoğun araştırmaya dayalı, destansı bir roman

Haziran 30, 2022

Yoğun araştırmaya dayalı, destansı bir roman

Ömer Uçar’ın Kartal Kanadını Açtığında adlı romanı Doğan Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Osmanlı’nın son dönemi ve savaşın gerçek yüzü

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemini ve savaşın gerçek yüzünü bir Anadolu köylüsünün gözünden anlatan güçlü ve etkileyici bir kitap. Uzun zamandır edebiyatımızda benzeri görülmemiş bir eser.

Mavrato köyünün hayalperest çocuğu Süleyman’ın en çok istediği şey küçüklüğünden beri sevdiği Melek’le evlenmektir. Geç olur, güç olur ve sonunda muradına erer. Süleyman gündüz tarlasında çalışacak, geceleri Melek’i sevecek ve kocaman bir aile kuracaktır. 

Hiç hesapta yokken askerlik kapıyı çalar. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte köylünün alıştığı, bildiği düzen değişmektedir. “Üç yıl geçer” deyip askere gider ve Balkan Harbi’nin tam göbeğine düşer. Neye uğradığını şaşıran Süleyman, mucize kabilinden hayatta kalır ama sırada Cihan Harbi vardır. 

Kahramanımız milyonlarca Osmanlı askeri gibi cepheden cepheye gezer. Önce Çanakkale, ardından Kafkas ve en son Filistin cepheleri… Düşman süngüsü, kurşunu, bombası ve açlıkla, hastalıklarla cebelleşen Süleyman için gerçek, elindeki mavzerden bellidir. Rüyalar ise başka söyler: Kâh göklerin yücesindeki kartal olur, kâh yerin dibindeki yılan!

Yazar Hakkında

Ömer Uçar, 1962 Pınarhisar doğumlu, aslen Pütürgeli, sonradan İstanbullu. Karabük Cumhuriyet İlkokulu, İstanbul Oruçgazi Ortaokulu, Pertevniyal Lisesi ve Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu. Çocukluğundan itibaren çip lehimi, kapı kolu dökümü ile başlayıp, ofisboyluk, muhasebecilik, tahsildarlık, düzeltmenlik, barmenlik, gazetecilik ve başka birçok işe girip çıktı ve turist rehberliğinde karar kıldı. Emekli. İngilizce ve Japonca biliyor.

edebiyathaber.net (30 Haziran 2022)

Yorum yapın