“Yenilikçi Çerçeve: Tasarımın Getirdiği Yeni Düşünme Biçimleri” yayımlandı

Mart 6, 2018

“Yenilikçi Çerçeve: Tasarımın Getirdiği Yeni Düşünme Biçimleri” yayımlandı

Kees Dorst’un “Yenilikçi Çerçeve: Tasarımın Getirdiği Yeni Düşünme Biçimleri” adlı kitabı, Erkal Ünal çevirisiyle Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Sidney Teknoloji Üniversitesi’nde Tasarım İnovasyonu profesörü Kees Dorst’un kaleme aldığı, Sanat ve Tasarım kategorilerinde yayımlanan Yenilikçi Çerçeve: Tasarımın Getirdiği Yeni Düşünme Biçimleri raflardaki yerini aldı. 

Uzman bir tasarımcının kendine has düşünme biçimi ve yıllar içinde edindiği deneyim, bugünün toplumunda karşımıza çıkan karmaşık sorunlara ışık tutabilir mi? Yenilikçi Çerçeve günümüzde organizasyon­ların mücadele ettiği sorunlara alışılmış yöntemlerle yaklaşarak geçici ve yüzeysel sonuçlar elde etmek yerine, bu sorunları dinamik açmazlar olarak ele alan yenilikçi bir tutum benimsemeyi öneriyor. 

Kees Dorst’un yıllar içinde farklı tasarım girişimle­riyle beraber çalışarak ustaca geliştirdiği ve sosyal çev­reler üzerindeki ölçülebilir etkisini vaka örnekleriyle ayrıntılı biçimde gösterdiği “çerçeve yaratımı yak­laşımı”, bugün şirketlerin ve toplumların zorlukları karşılarken kullandığı düşünce biçimini odak nokta­sına alıyor. Bildik sorunları farklı çerçevelerle yeniden tanımlamaya dayanan bu inovatif yaklaşımıyla Dorst, sorun çözme yöntemlerini atik, uyarlanabilir ve değiş­ken kılmayı hedefliyor.

edebiyathaber.net (6 Mart 2018)

Yorum yapın