Yazar Büşra Özay hayatını kaybetti

Şubat 7, 2023

Yazar Büşra Özay hayatını kaybetti

Haber: Ahmet Zeki Yıldız

Mühür Kitaplığı’nın yazarlarından Büşra Özay, tedavi gördüğü hastanede 5 Şubat günü hayatını kaybetti. 

26 yaşındaki Büşra Özay, doğuştan Epidermolizis Bülloza yani Kelebek hastası olup, herkesin her gün yaptığı basit hareketleri o, büyük bir çaba sarf ederek yapıyordu. Edinilen bilgiye göre, son dönemde yoğun bakıma alınmıştı. Ancak doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı.  

Büşra Özay, kendi gibi aynı hastalığa sahip kelebeklerin sessiz çığlıklarını duyurabilmek amacıyla, Mühür Kitaplığı Yayınları tarafından basıma hazırlanan “Ben Dünyadayken” başlıklı kitabı kaleme almıştı. Geçen yıl Eylül ayında çıkan kitabın arka kapak yazısı özetle şöyle: “Çocukluğumdan başlamak isterdim anlatmaya; ancak ben çocuk olamadım. Koşamadım özgürce, ip atlayamadım, zıplayamadım doyasıya… Sımsıkı sarılamadım anneme, tutamadım babamın elini… Küçük bir çocuktum. İlk oyuncaklarım oldu iğneler, ilaçlar, sargı bezleri…” 

Mühür Kitaplığı Yayınevi, Yayın Danışmanı Mustafa Fırat, “Yazarımızı kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz. Onu Kahramanmaraş’ta, kitap fuarında tanımıştık. İyi ki kitabını basmışız. Bedeni bir kelebek kadar hassas ancak bir kelebek kadar özgürdü. Kitabını, kısacık ömrünü acıyla yaşayan tüm kelebeklere ithaf etmişti” şeklinde konuştu.

edebiyathaber.net (7 Şubat 2023)

Yorum yapın