Yaşamın nasıl başladığına dair minik bir anlatı

Şubat 18, 2022

Yaşamın nasıl başladığına dair minik bir anlatı

Idan Ben-Barak’ın yazdığı, Philip Bunting’in resimlediği Yaşamın Kısa Tarihi, 5 ve üzeri yaş grubu için Ümit Mutlu çevirisiyle Uçanbalık Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bu Kitabı Yalama ve İçinde Bir İskelet Var! kitaplarının yaratıcısı Idan Ben-Barak’tan, tek bir hücrenin tüm dünyanın kaderini nasıl değiştirdiğine ilişkin ”minik” bir anlatı: Yaşamın Kısa Tarihi

Çocukları, canlılığın kökeni üzerine bilimsel bir zaman yolculuğuna çıkaran bu ilginç öykü; insanların yüzyıllardır açıklığa kavuşturmaya çalıştığı ”Yaşam nedir?” ve ”Nasıl ortaya çıkmıştır?” sorularına da yanıt arıyor. 

Philip Bunting’in ele avuca sığmaz görselleriyle renklenen kitap, kolay anlaşılır ve ikna edici açıklamalar eşliğinde yaşamın kaynağını merak uyandırıcı bir anlatıya dönüştürüyor.

Yaşam, harekettir! Enerjidir! Güçtür! Bilgidir! Sonsuz varyasyonla üreyen bir inşadır…
Yaşamın ortaya çıkışı nasıl mı oldu peki? Bir başka deyişle, her şey nasıl mı başladı?

Çok, çok eskiden, nedenini ve nasılını kimselerin bilmediği tuhaf bir baloncuk çıktı ortaya. Özel bir baloncuktu bu. Öncelikle, yaşayan bir hücreydi ve birazcık farklıydı. Bu akıllı baloncuk aslında hepimizin atasıydı ve yaşamın gizemli hikâyesi de işte tam olarak böyle başladı…

Yaşamın Kısa Tarihi, minik okurların gezegenimize çok daha yakından bakmalarına fırsat tanıyor ve herkesi, renkli bilgiler ışığında, geçmişi milyarlarca yıl öncesine dayanan bir öyküyü yeniden keşfetmeye çağırıyor.

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Mikrobiyoloji alanında yüksek lisans derecesi olan Idan Ben-Barak, tarih ve bilim felsefesi üstüne doktora yaptı. Bilimsel araştırmanın tarihini anlatan doktora tezi, yaşamın ortaya çıkışına ışık tutmaya çalışıyordu. Bu sırada, kendisinin bir geyik olmadığı da kanıtlandı. Yazar, çoğu zaman kütüphanede bulunur. Bazen de oldukça yüksek sesle konuşur. Melbourne, Avustralya’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (18 Şubat 2022)

Yorum yapın