Masthead header

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan her yeni kitabı görme engelliler de okuyabilecek

Yapı Kredi Yayınları’nın yeni çıkan tüm kitapları raflardaki yerini alır almaz, telefon ve internet yoluyla görme engellilerin hizmetine sunulacak.

Yapı Kredi Yayınları, bir e- kütüphane olan Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM), ses ve iletişim teknolojileri uygulamaları alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketi SESTEK işbirliği ile görme engelliler bundan sonra Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan her yeni kitaba herkesle aynı zamanda ister telefon, ister internet yoluyla ulaşabilecek.

Yapı Kredi Yayınları’nın, Koç Holding “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum” ve Yapı Kredi “Engelsiz Bankacılık” projelerini destekleyen bu çalışması kapsamında görme engelliler, Yapı Kredi Yayınları’nın en yeni kitaplarına ücretsiz olarak iki şekilde ulaşacak: Metinden sese otomatik dönüştürme teknolojilerinden yararlanıldığı yöntemlerden ilkinde kitaplar internete bağlı bir bilgisayar ile GETEM’in 7 gün 24 saat ulaşılabilen www.getem.boun.edu.tr sitesinden dijital ses ile MP3 şeklinde indirilerek dinlenebiliyor. İkinci yöntem ise özellikle bilgisayar ya da internet erişimi kısıtlı olan görme engelli kişiler düşünülerek hazırlanmış. SESTEK’in hazırladığı altyapı ile sunulan bu hizmet ile GETEM’e üye olan görme engelliler 0 212 276 31 11 no’lu telefon numarasından yeni çıkan kitaplara 7 gün 24 saat ulaşabiliyor.

Proje ile ilgili konuşan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen “Yeni çıkan kitaplarımızın herkesle aynı anda görme engellilere ulaşabileceği düşüncesi ortaya çıktıktan bu yana heyecanla çalışıyoruz. Yapı Kredi Yayınları’nın edebiyat, sanat, tarih, felsefe gibi alanlarda yayımladığı yeni kitapları görme engellilere tüm okurlarla aynı zamanda ulaştırdığımız için çok mutluyuz” dedi.

GETEM Direktörü Engin Yılmaz, Yapı Kredi Yayınları’nın yeni çıkan tüm kitaplarını bilgisayar ortamına aktarıp, raflarda satışa sunulduğu anda sesli olarak görme engellilere ulaştıracak projenin ortaya çıkışını şu sözlerle anlattı: “Boğaziçi Üniversitesi’nde GETEM olarak 1000’in üzerindeki gönüllü okuyucuyla kitap seslendirme çalışmalarına devam etmemize rağmen, her çıkan kitabın hemen görme engelli okuyucusuna ulaşamadığı gerçeğinden yola çıkarak, kitabın matbaa ile aynı zamanda GETEM’e gelmesi için Yapı Kredi Yayınları ile çalışmaya karar verdik. Bir kitabın seslendirilmesinin en az 3 aylık bir zaman aldığını hesaba katarsak, projenin görme engelliler için çok önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyoruz.”

SESTEK Kurucusu, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Levent ARSLAN ise proje ile ilgili “SESTEK olarak, tüm bireylerin eşit fırsatlara sahip olduğu daha çağdaş ve engelsiz bir topluma ulaşmak için ses teknolojilerinden faydalanarak hayatı kolaylaştıran çözümlerimizle binlerce engelli için bilgiye ulaşmanın yolu oluyoruz. Bu bağlamda projenin bizler için çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

16 Ekim 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r