Masthead header

Marki de Sade ile evli olmak

Alman yazar Sibylle Knauss, “Markiz“de şimdiye dek hakkında çok şey yazılan Marki de Sade’a farklı bir pencereden, karısının gözünden bakıyor.

“Ben daha ilk andan beri onu sevmeye kararlıydım. Ve o buna karşı son derece açıktı. Çünkü her kötü oğlan, kendisini bağışlayacak ve buna rağmen sevecek bir kadına ihtiyaç duyar. Onun için bu bendim. Her zaman ben oldum. Yegâne.” 

Paris’in saygın ailelerinden birinin büyük kızı olan Renée-Pélagie de Montreuil, yirmi bir yaşında ailesi tarafından Marki de Sade’la evlendirilir. İlk kez düğünden iki gün önce gördüğü Marki’den çok etkilenir. Ancak romantik aşk hayalleri kurarken, kendini cehennemin ortasında bulur. Marki’nin doymak bilmez şehveti, sapkınlığa varan cinsel istekleri, sayısız kadınla ve hatta hemcinsleriyle yaşadığı yasak ilişkiler Markiz’i canından bezdirir. Herkese farklı bir yüzünü gösteren, herkes tarafından arzulanan, “her mesafeden cinsellik yayan” bir erkeğin karısı olmak, her gün yeni bir sınava girmek gibidir. Rakipleri arasında kendi kız kardeşi, hatta annesi bile vardır. Ama Renée-Pélagie, Marki’den vazgeçmez, her skandalını sineye çeker, polisle başı derde girdiğinde onu gizler, hatta ona üç çocuk doğurur.

Sibylle Knauss, tarihin en ilginç figürlerinden birini merkezine yerleştirdiği romanında, yaşanmış olayları kurgusal ayrıntılarla birleştiriyor.

Yaşanmış en sıra dışı aşklardan biri…

SIBYLLE KNAUSS

SIBYLLE KNAUSS, 1944’te Almanya’nın Unna kentinde doğdu. Münih ve Heidelberg üniversitelerinde Alman Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Teoloji okudu. 1970’ten itibaren çeşitli liselerde görev yapan Knauss, 1981’den beri yazarlık yapıyor. İlk romanı Ach Elise oder Lieben ist ein einsames Geschäft, 1982’de Hamburg’daki Yeni Edebiyat Topluluğu’nun ödülüne layık görüldü. Evas Cousine adlı çoksatar romanı, 2002’de New York Times’ın “Yılın Kitapları” listesine seçildi. 2006’da Saarland Sanat Ödülü’nü kazanan Knauss, yazarlık faaliyetinin yanı sıra Baden-Württemberg Film Akademisi’nde senaryo dalında profesör olarak görev yapmaktadır.

edebiyathaber.net (27 Temmuz 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r