Ece Ayhan ve sinema Çanakkale’de buluşuyor

Kasım 30, 2012

Ece Ayhan ve sinema Çanakkale’de buluşuyor

Çanakkale’de yolları kesişen bir grup okurun oluşturduğu Ece Ayhan Sivil Girişimi, 1 Aralık Cumartesi günü, Çanakkale Yalı Hanı’nda ‘Ece Ayhan Şiir ve Sinema Buluşması’ düzenliyor.

Issız bir uçta iktidarın karşısında ve dışında, sıkı, sivil, karaşın ve hakiki bir mülksüz olan; dili, şiiri, tarihi, müziği, sinemayı, etiği, felsefeyi, estetiği kurcalamak adına gerekirse bir yengeç gibi yan yana yürüyebilen bir etikçi, bir serbest şair, bir marjinal “uç beyi” olarak Ece Ayhan, aramızdan ayrılışının onuncu yılında da sadece şiiriyle değil düşünce iklimimize katkıları ve bıraktığı izlerle de farklı ve özel bir yere sahip. Ece Ayhan Sivil Girişimi bu izlerin peşini bu yıl sinema temasıyla sürüyor.

Ece Ayhan’ın sinema üzerine derinlikli düşünen, eleştirel bir farkındalıkla yazan, sinema ve şiir arasında ilgiyi/ilişkiyi yoklayan, şiir-sinemanın özelliklerine, sıkı yönetmenlerin ozanlığına sık sık vurgu yapan bir serbest şair olmasından yola çıkılıyor. Ece Ayhan Sivil Girişimi hem Ece Ayhan’ın sinemayla ilgili geçmişine/düşündüklerine/yazdıklarına daha yakından bakabilmek, hem de Ece Ayhan okurlarıyla şiir/edebiyat ve sinema arasındaki ilişkiyi, hal ve gidişi tartışabilmek için tüm Ece Ayhan okurlarını 1 Aralık 2012 Cumartesi günü Çanakkale’ye davet ediyor.

Enis Rıza, Orhan Alkaya, Metin Üstündağ, Kubilay Ünsal, Ahmet Güngören ve Fırat Demir’in katılacağı bir günlük buluşma hakkında ayrıntılı bilgi www.eceayhan.com sitesinde.

30 Kasım 2012

Yorum yapın