Masthead header

Yalçın Küçük cezaevinde kim üzerine kitap yazıyor?

Baruch de Spinoza (1632-1677) üzerine çalışıyor Yalçın Küçük.

Spinoza adı son yıllarda hem akademik çevrelerde hem de felsefeye merak duyan genel okurlar arasında giderek daha sık duyuluyor.

Spinoza üzerine yazıların sayısındaki artış dikkat çekiyor. Örneğin, Türkiye’de son olarak Çetin Balanuye bu yıl “Spinoza: Bir Hakikat İfadesi” adlı kitabını çıkardı.

Spinoza, yaşadığı çağın en ileri kapitalist metropollerinden Amsterdam’da doğdu, tüm yaşamını Hollanda’da geçirdi. Yaşamını, gerçeği aramaya vakfetti. İlk ustası Descartes gibi ilahi ve rasyonel bir dünyaya inanıyordu, fakat Descartes’in yöntemine zıt bir yöntemle/girişimle ulaştı bu inanca. Tüm varlığı “töz” ya da “doğa”olarak Tanrılaştırıyordu. Ve ondan sonrada bu doğanın bir parçası olarak, ilahi düzendeki zorunlu düzeni bir geometri uzmanı gibi; hatlar, satıhlar ve hacimler yardımıyla anlamaya çalıştı. “Tanrı her şeydir ve her şeyin içindedir. Sonsuzdur.” Spinoza’nın bakışı kuşkusuz din adamlarının inancına uygun değildi. “Teolojik-Politik İncelemeler” kitabı tepki çekti; o artık “Allahsız bir Yahudi’ydi!” Tevrat’ı yepyeni bir yöntemle okuması Yahudi Cemaati’nden kavulmasına sebep oldu.

Devletin gücünün sınırlandırılmasını isteyen Spinoza, “özgür bir devlette her birey istediğini düşünmeli ve düşündüğünü söylemelidir” diyordu. Bakalım Yalçın Küçük Spinoza’ya nasıl yaklaşıyor: nasıl dersler çıkarıyor?

OdaTv.com (25 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r