Usta yazarlardan fuara övgü

Eylül 7, 2021

Usta yazarlardan fuara övgü

İzmir Enternasyonal Fuarı açıldığı günden bu yana İzmirlilerin sosyal ve kültürel yönden beslendiği bir alan olmaya devam ediyor. 90 yıldır bu geleneğini sürdüren İzmir Enternasyonal Fuarı, Yunuslu Havuz yanında yer alan  “Yüz Yüze Sohbetler” etkinlik alanında, birbirinden ünlü yazar, şair, söz yazarı, yönetmen, besteci, belgesel yönetmeni ve akademisyeni fuar ziyaretçileri ile buluşturuyor.

“Yüz Yüze Sohbetler” etkinliğinin, önemli konuklarından olan; yazar, gazeteci ve belgesel yönetmeni Nebil Özgentürk, Türkiye’nin en önemli belgesel yönetmenlerinden birisi olarak İzmir Enternasyonal Fuarı ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü. Fuarda, Nebil Özgentürk’ün dinleyenleri ile sohbetinden önce, “Ferhan Şensoy’un Edebiyat Yolculuğu” adlı belgeseli gösterime sunuldu. Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz çok değerli tiyatrocu, yazar, yönetmen Ferhan Şensoy bu vesile ile İzmir Enternasyonal Fuarı’nda sevenleri tarafından bir kez daha sevgi ve özlemle anıldı. Nebil Özgentürk sohbetinde, Türk ve dünya edebiyatına damgasını vuran önemli isimlerden olan Nazım Hikmet’in, Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in, Attila İlhan’ın ve Rıfat Ilgaz’ın anılarından ve yaşamlarımdan belli kesitlere yer verdi. 

Özgentürk konuşmasında, “Çocuklarınıza kitap okutun, para ile satın alınamayacak değerleri henüz küçük yaşlarda öğretmeye çalışın” dedi. İzmir’in ve İzmir Enternasyonal Fuarı’nın yaşamındaki yeri ve önemine de vurgu yaparak sözlerine şu şekilde devam etti: 

“Adanalıyım, üniversiteyi İzmir’de okudum. Gençlik yıllarım bu şehirde geçti. Deklanşöre ilk kez bu fuarda bastım. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bende ayrı bir yeri vardır, bu yıl gördüğüm kadarıyla aynı şenlik ortamı ve keyifli bir fuar yaşanıyor.  Benim dileğim fuarda kültürel etkinliklerin daha da artması yönündedir. Benim için, Kültürpark  İzmir’in en önemli yeridir, burada  bolca ağaç olsun, doğasına zarar verecek tek bir çivi çakılmasın isterim. Bu 90 yıllık fuarla benim gönül bağım var ve daha nice 90 yıllara diyorum”. 

Fuar bu yıl çok canlı ve neşeli

“Yüz Yüze Sohbetler”in diğer önemli konuklarından biri ise araştırmacı gazeteci ve yazar Saygı Öztürk oldu. Dinleyenleri ile “Tarikatlar ve Cemaatler” hakkında yaptığı yazı dizisi hakkında karşılıklı sohbet eden Öztürk, İzmir Enternasyonal Fuarı için şunları söyledi:

“Fuara daha önce pek çok kez kitap ve imza günleri için gelmiştim. Fuar bu yıl çok canlı ve neşeli… Bizler, çok eski fuarları gördük. Gazino kültürünü gören nesil olarak, 1 ay süren fuarlarda çok ünlü isimleri burada izlerdik. Bu yıl 90’ıncı yılını kutlayan fuarın daha nice güzel fuarlar yaşamasını diliyorum”.

Fuara gelince eski günleri hatırlıyorum

“Nasreddin’i Neden Yazdım” söyleşisinde okurlarıyla buluşan söz yazarı, besteci ve yazar Hüsnü Arkan; “Fuara gelince çok eski günleri hatırlıyorum, çocukluğum gençliğim bu sokaklarda ve gazinolarda geçti. Fuar deyince aklıma gelen ilk şey bizim o yıllarda tek eğlencemiz olan gazinolardı” dedi.

“Fuar, Türkiye’nin aydınlık yüzü”

Ekonomi, siyaset, tarih, sanat gibi pek çok alanda makaleleri bulunan ve çeşitli dergilerde yazıları yayınlanan Yalın Alpay “Yüz Yüze Sohbetler” etkinlik alanında okurlarının büyük ilgisi eşliğinde kitaplarını imzaladı ve fuar hakkında şunları söyledi:

“Fuar deyince İzmir, İzmir deyince aklıma Türkiye’nin entelektüel ve aydınlık yüzü geliyor. Fuarda olmak çok güzel, İzmir’de olmak çok güzel… Heyecan verici İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 90. yaşını kutluyorum” dedi.

İzmir’in havasını solumak, fuarda olmak çok heyecan verici

Eskişehir Anadolu Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yapan ve aynı zamanda yazar olan Ali Lidar, elindeki dört yüzden fazla dil ve lehçeye çevrilmiş iki binin üzerinde “Küçük Prens” kitabıyla kurduğu Küçük Prens Müzesi’ni İzmir Enternasyonal Fuarı’nda tanıttı. Lidar, “İzmir’in havasını solumak, fuarda olmak çok heyecan verici. 90’ıncı yılında böyle güzel etkinliklerle bizi İzmirlilerle buluşturan fuar organizasyonuna teşekkürler ediyorum” dedi.

Yunuslu Havuz yanında yer alan  “Yüz Yüze Sohbetler” sahnesinde, 12 Eylül Pazar gününe kadar söyleşilere devam edilecek. Sahnede sırasıyla Ataol Bahremoğlu, Aydın Şimşek  Hidayet Karakuş, Yönetmen Ertekin Akpınar, Zafer Fehmi Yörük, Cihan Demirci, Melek Gülnur Aksop, Uzman Psikolog Tolga Nasuh Aran, Psikolog İrem Erayaş, Ahmet Uhri, Nejat Satı, Barış İnce, Mine Söğüt, Ayşe Şahin, Lal Laleş, Şeyhmus Diken, Şükrü Erbaş ve Metin Hara sevenleri ile buluşacak.

edebiyathaber.net (7 Eylül 2021)

Yorum yapın