Üç Hikâye, İlban Ertem’in dünyasından üç ayrı güzel çizgili tefrika

Ağustos 16, 2018

Üç Hikâye, İlban Ertem’in dünyasından üç ayrı güzel çizgili tefrika

İlban Ertem’in “Üç Hikâye” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İlban Ertem, Gırgır’la başlayan komik çizgili, underground eğilimli çizgi roman geleneğimizin öncülerinden. Yıllarca her hafta çizen, sürekli hikâye üreten, ne anlatacağı merak edilen bir usta…

Üç Hikâye, Ertem’in dünyasından üç ayrı güzel çizgili tefrika. Geceye karşı ışıl ışıl…

Bodrum’dan Pera’ya, oradan metropole, medya cangılına… Rüzgârın dinlediği bir aşk hikâyesinden “bitti o sevdalar” dedirten kirliliklere… Tekinsiz bir İstanbul. Pâre pâre duman. Cıgaralı sesler, sermayeler, çirkinler, erkeklik pozları, nabız gibi atan kadınlar ve dolanıp duran arzular.

İlban Ertem

1950’de Boğaz’ın kıyısında bir köyde doğdu ve hep denizin üzerinde, içinde ve kıyısında yaşamaya devam etti. Resim yapmaya ve kürek çekmeye  çocukluk yaşlarında başladı. 1973’ten 1995’e kadar Gırgır, Fırt, Avni, Hıbır,  Joker ve Resimli Roman dergilerinde çizdi. Resim ve illüstrasyon tutkusundan vazgeçmeyen Ertem’in yayımlanmış kitapları şunlardır:

Vicdan (İletşim Yayınları, 1991; Mürekkep Basın Yayın, 2010), Üniversiteli Mahmut (İletişim Yayınları, 1993), Puslu Kıtalar Atlası (İletiflim Yayınları, 2015) ve  Üst Kattaki Terörist (İletişim Yayınları, 2016).

edebiyathaber.net (16 Ağustos 2018)

Yorum yapın