İslâmî feminizminin, ataerkil ideolojiye ve geleneksel fıkıh’a karşı kaynakları yeniden yorumlama girişimi

Şubat 16, 2023

İslâmî feminizminin, ataerkil ideolojiye ve geleneksel fıkıh’a karşı kaynakları yeniden yorumlama girişimi

Burcu Kalpaklıoğlu’nun “Fetvayla Yol Göstermek” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Burcu Kalpaklıoğlu, Fetvayla Yol Göstermek’te, “Bayan fetva odası”na telefonla yapılan başvurulara verilen cevapları, yapılan yorumları, bulunulan önerileri inceliyor. Öncelikle, fetvanın “yönetimsel bir pratik” olarak nasıl iş gördüğünü gözler önüne seren bir inceleme, bu. Kalpaklıoğlu, dindar kadınların gündelik hayatla ve aile içi sorunlarla ilgili meseleleri karşısında vaizelerin, bazen yorum imkânlarını ataerkil kodlar hilafına kadınlara haklarını “öğretmek” üzere kullandıklarına dikkat çekiyor. Beri yandan fetva veren vaizelerin, özellikle “kaygan zeminde aileyi koruma” kaygısıyla, birçok zaman da “arada kaldıklarını” gösteriyor.

Fetvayla Yol Göstermek, İslâmî feminizmin, ataerkil ideolojiye ve geleneksel fıkıh’a karşı kaynakları yeniden yorumlama çabasından ilham alıyor. Ayrıca, Türkiye’de “dinî” ile “seküler”in karşıtlıklarını ve “karışımlarını” yeniden düşünmek için verimli bir örnek sunuyor.

“Vaizeler devletin söylemini, feminist söylemi ve ataerkil fıkıh söylemini birbirine tercüme ediyorlar. Bazen çatışan, bazen üst üste binen söylemler arasında müzakere edip çözümler bulmaya çalışıyorlar.”

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Burcu Kalpaklıoğlu

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Müftülüğü’ne bağlı Alo Fetva Hattı’nın kadın biriminde verilen fetvalar üzerine yazdığı tez ile aynı üniversitenin Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Amsterdam Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde doktorasına devam ediyor.

edebiyathaber.net (16 Şubat 2023)

Yorum yapın