Distopya edebiyatının mihenk taşlarından Biz, şimdi Can Yayınları’nda

Kasım 27, 2023

Distopya edebiyatının mihenk taşlarından Biz, şimdi Can Yayınları’nda

Yevgeni Zamyatin’in Biz isimli kült romanı Can Yayınları tarafından Eyüp Karakuş çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“Biz”leşen dünyada “ben” mümkün müdür?

İnsanların tek tip giyindiği, isim yerine numaralarla anıldığı, çalışmaktan ibaret hayatlarında tutkularını bile belli bir zaman çizelgesine göre yaşamak zorunda olduğu Tek Devlet iktidarı diğer gezegenlere ulaşmak için bir uzay aracı inşa etmektedir. İntegral adlı bu uzay aracının başmühendisi D-503, bu proje sürecinde bazı notlar alıp kayıt tutarak bir günlük yazmaya başlar. İlerideki meçhul okurları için tuttuğu bu günlüğe yazdıkça Tek Devlet’in düzenlemelerinde bazı terslikler olduğunu fark eder fakat bunu kabullenmekte güçlük çeker ve rüya hastalığına yakalandığı sonucuna varır. Bu sırada yaşanan tuhaflıklarsa, bir yandan İntegral için çalışmaya devam edip diğer yandan sözde hastalığıyla başa çıkmaya çalışan D-503’ün düşüncelerinin iyice bulanmasına neden olacaktır.

Biz, yazarının ülkesinde uzun yıllar yayımlanamazken dünyadaki pek çok bilimkurgu yazarına ilham veren, distopya edebiyatının mihenk taşına dönüşen romanlardan biri. 


“Bugüne dek yazılmış en iyi bilimkurgu eseri.”

Ursula K. Le Guin

“Bu, aslında Makine üzerine, insanın düşüncesizce şişesinden çıkardığı ve bir daha yerine sokamadığı cin üzerine bir çalışma.”
 George Orwell

edebiyathaber.net (27 Kasım 2023)

Yorum yapın