Türkiye Yazarlar Sendikası’ndan Erzurum Kitap Fuarı’nda yaşanan sansüre dair açıklama

Mayıs 17, 2024

Türkiye Yazarlar Sendikası’ndan Erzurum Kitap Fuarı’nda yaşanan sansüre dair açıklama

Türkiye Yazarlar Sendikası, Erzurum 6. Doğu Anadolu Kitap Fuarı’nda yaşanan kitap sansürü üzerine açıklamada bulundu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

18 Mayıs gününden itibaren başlayacak Erzurum 6. Doğu Anadolu Kitap Fuarı bir yasakla duyuldu. Bir yayınevinin bazı kitapları “siyasi içerik taşıması” gerekçesi ile Belediye tarafından yasaklanmış.

Artık belediyeler de kitap yasaklamaya başladı. Biz kitap yasaklarını sıkıyönetim dönemlerinden, komutanların emirlerinden hatırlardık.

Kitap Yasaklanamaz!

Düşünce, ifade, basın ve yayın hakkı, medeni toplumların vazgeçilmez haklarındandır. Demokratik toplumlarda bu haklar, ancak ırkçılık, ayrımcılık veya savaş kışkırtıcılığı gibi somut gerekçelerle, bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından kısıtlanabilir. “Siyasi içerik taşıma” ise bir yasak ya da kısıtlama gerekçesi olamaz. Hele bir belediye, kitap yasaklama yetkisine sahip değildir.

Halka hizmet ile görevli belediyeler, kitap yasaklamak yerine yazarlara ve sanatçılara olanaklar yaratmalıdır. Onların halkla buluşmasını sağlamak için çalışmalıdır. Amacımız kitap yasaklamak değil, daha fazla kitabın yayınlanması ve halka ulaşmasını sağlamaktır.

Yazarların ve şairlerin örgütü olarak kitap yasaklanmasını kınıyoruz. Belediyenin yasak kararından derhal vazgeçmesini talep ediyoruz.

edebiyathaber.net (17 Mayıs 2024)

Yorum yapın