“Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” projesine siz de katılabilirsiniz

Mayıs 19, 2015

“Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” projesine siz de katılabilirsiniz

NH-16_copyright_murat-germen_cafer-türkmenNâzım Hikmet’in 1939-1945 yılları arasında kaleme aldığı Memleketimden İnsan Manzaraları’nın 70. yaşı Açık Radyo”nun kuruluşunun 20. yaşına denk geliyor. Bu destansı eserde 1908’den 1945’e kadar olan zaman diliminde üç yüzden fazla karakter üzerinden anlatılan Türkiye’nin hikâyesidir. Şimdi, aradan 70 yıl geçtikten sonra, Açık Radyo ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi işbirliğiyle yürütülecek bir proje çerçevesinde, bu sefer “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” sloganıyla sizlerden kendi hikâyelerinizi anlatmanız isteniyor.

Son başvuru tarihi 1 Temmuz 2015.

Hikâyeler kişisel deneyimlere ya da tanıklıklara dayalı gerçek olayların anlatımı olmalı. Konu kısıtlaması yok. Önemli olan hikâyenizin sizde yer etmiş gerçek bir olayı anlatıyor olması. Bunun bir öykü yarışması olmadığını unutmamak gerekiyor. Kurmaca öyküler değil gerçek hikâyeler derlenecek. Benzer bir projeyi Paul Auster 2001 yılında ‘Amerikan yaşamından gerçek hikâyeler’ şiarıyla Ulusal Halk Radyo’su (NPR) işbirliği ile gerçekleştirmişti. Radyoda seslendirdiği hikâyelerin bizzat editörlüğünü yapıp bir kitapta da toplamıştı. Yakın zaman önce Türkçe çevirisi Can Yayınları’nca yayımlandı: Babamın Tanrı Olduğunu Sandım / Radyo Hikâyeleri. Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor projesinin ilham kaynaklarından biri olduğu için kitaba göz atmanız öneriliyor.

Hikâyenizi el yazısıyla ya da bilgisayarda yazabilir ve isterseniz e-posta yoluyla, isterseniz kâğıda yazılı ya da basılı haliyle aşağıdaki adreslerden birine gönderebilirsiniz. İki paragraftan iki sayfaya kadar, 1000 sözcüğü (6000 vuruş) aşmamak kaydıyla, istediğiniz uzunlukta olabilir.

Hikâyeniz, Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor projesinin bir parçası olarak, seçici kurul tarafından değerlendirildikten sonra yazarlar tarafından yayına hazır hale getirilecektir: Bu süreçte yer yer düzeltilebilir, akıcılık sağlamak için küçük ekleme ya da çıkarmalar yapılabilir. Seçilen ve bu şekilde elden geçirilen hikâyeler, Açık Radyo’da okunacak ve mümkün olursa daha sonra kitaplaştırılacaktır.

Hikâyenizi teslim ederken, telif ve editoryal haklarınızı Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor projesine devrediyor ve bu bağlantıda görebileceğiniz koşulları kabul ediyor olduğunuzu lütfen unutmayın.

Hikâyelerinizin yanı sıra isminizi, oturduğunuz yeri, telefon numaranızı ve varsa e-posta adresinizi eklemeyi unutmayın. Eğer hikâyeniz seçilirse ve fakat okunurken adınızı saklı tutmamızı istiyorsanız, lütfen bunu da bildirin.

Başvuru: 

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi, Güney Kampüs, 7. Lojman, Bebek 34342, Beşiktaş, İstanbul.

E-posta:

[email protected][email protected]

Seçici Kurul: 

Murat Gülsoy
Güven Güzeldere
Ömer Madra
İlksen Mavituna

edebiyathaber.net (19 Mayıs 2015)

Yorum yapın