Mehmet Ali Yalçın ve May Yayınları 19 Haziran’da anılıyor

Mayıs 19, 2015

Mehmet Ali Yalçın ve May Yayınları 19 Haziran’da anılıyor

birlikTürkiye Yayıncılar Birliği, 30. Yıl Etkinlikleri kapsamında geçen ay başlattığı “İz Bırakan Yayıncılar” etkinliklerinden ikincisinde Mehmet Ali Yalçın ve May Yayınlarını, 19 Haziran 2015 Cuma günü saat 19:00’da SALT Galata’da anacak.

Türkiye yayıncılık dünyasının bugün hayatta olmayan, yayıncılığımıza önemli katkılarda bulunmuş, yayıncılık anlayışlarıyla öne çıkmış, birçok şair, romancı ve öykü yazarının kitaplarını ilk kez basarak ünlenmelerini sağlamış yayıncılara bir anlamda vefa borcunu yerine getirmeye çalışan Türkiye Yayıncılar Birliği bu kez de 60 ve 70’li yılların tanınmış yayıncısı Mehmet Ali Yalçın’ı ve kurucusu olduğu May Yayınları’nı anıyor.

1940’lı yıllarda bir dönem gazetecilik yaptıktan sonra 1965’te May Yayınları’nı kuran ve kısa sürede çok önemli telif ve çeviri kitapları kültür yaşamımıza kazandıran Yalçın, Yayıncılar Derneği yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra Yayıncılar Kooperatifi’nin (YAYKO) kurucusu ve başkanı olarak da yayıncıların mesleki örgütlenmesi için çaba göstermiş bir kişi.

Yalçın, 70’li yılların sonunda yaşanan derin toplumsal ve ekonomik bunalım sırasında, özellikle yayıncıları sarsan kâğıtsızlık sorununa çözüm bulmak için kooperatifin yönetim kurulu üyeleri ile ziyaret ettikleri Sanayi Bakanı Nuri Bayar’ın odasında geçirdiği bir kalp krizi sonunda yaşama veda etmişti.

Bu toplantıda, “iz bırakmış” bir yayıncı olan Mehmet Ali Yalçın, ölümünün 35. yılında anılacak ve kurucusu olduğu May Yayınları tanıtılacak. Toplantıda Doğan Hızlan, Eray Canberk, Fahri Aral gibi isimlerin yanı sıra yayıncı dostları da konuşma yapacak.

edebiyathaber.net (15 Haziran 2015)

Yorum yapın