Transseksüelliğin kitabı yazıldı

Ağustos 12, 2016

Transseksüelliğin kitabı yazıldı

bende-varimDeniz Su Tiffany’nin “Ben de Varım: Transfobiden Özgürleşme” adlı kitabı Ray Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Eğer din, dil, ırk ya da cinsel kimliğinizden ötürü ezilen bir azınlık mensubuysanız canınızın yanmaması için sesinizi duyurmanız gerekir. Fakat ses nasıl duyurulur? Ya elinize alırsınız megafonu bağırırsınız meydanlarda, ya da diğer insanlarla birebir iletişim kurarsınız ve sizi tanımalarını sağlarsınız. Elinizdeki kitap iki yolun ortasından giderek sizlere ulaşıyor. Geçmişten bugüne kadar sadece eylem yapıp mücadele eden bir trans kadın portresi çizilmiş ülkede, bir de nefret cinayetleri ve seks işçiliği boyutu var. Eskilerin “satırlı travesti dehşet saçtı”sını da es geçemeyiz maalesef. Bütün bu trans tabularını yıkmaya hazır mısınız? Toplumun dışlanmış bir kesimine kucak açmaya hazır mısınız? Doğru bildiğiniz yanlışları başkalarından değil, bizzat bir transeksüelin ağzından okuyacaksınız. Cinsiyet geçiş sürecinden duygusal dalgalanmalara, aile ve ikili ilişkilere kadar translarla ilgili her şey tek bir kitabın içinde…

Türkiye’de trans kadınlar için hukuk, psikoloji, cinsiyet geçiş süreci, tasavvuf ve kültür konularını kapsayan “Ben de Varım” adlı kitap; GZONE Magazine editörü Deniz Su Tiffany tarafından kaleme alındı. transkad.in adresinde yayınladığı bloguyla yazın macerasına başlayan Deniz Su, bu macerasını bir kitap ile taçlandırmayı hedefliyor.

Transfobi hastalığına reçete olacak!

Kitap, trans kadınlar ile ilgili birçok bilgi ve yaşanmışlık içerdiği için trans kadınları tanımayan ve önyargıları sebebiyle transfobi geliştirenlere karşı bir reçete olma iddiasıyla yola çıktı. Kitabın bir diğer amacı ise trans görünürlüğüne olumlu bir katkı sağlamak ve transfobinin yaygın olduğu ülkelerde bile trans kadınların neler yapabileceğini göstererek onlara güç ve moral kazandırmak.

Deniz Su Tiffany, birçok platformda içerikler oluşturmaya devam ederek trans görünürlüğü açısından oluşturmak istediği olumlu imajın sürekliliğini sağlamayı da hedefliyor.

edebiyathaber.net (12 Ağustos 2016)

Yorum yapın