“Telif Hakları” konulu senaryo yarışmasının beşincisi düzenleniyor

Mart 20, 2024

“Telif Hakları” konulu senaryo yarışmasının beşincisi düzenleniyor

Sinemada telif hakları konusunda; kamuoyunu, sektörü ve bu alanda eğitim veren üniversitelerin öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM beşinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor.

İlki 2019 yılında düzenlenen “Benim Eserim” projesi, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda da belirtildiği üzere; sinemada asıl eser sahibi olarak tanımlanan yazar ve yönetmenlerin maddi ve manevi haklarının duyurumu amacıyla ilgili birçok üniversitede “Sinemada Telif Hakları” başlıklı atölyeler düzenlendi ve bilgilendirme toplantıları yapıldı. 

“Benim Eserim” projesinin önemli bir ayağı olan senaryo yarışmasına ise   bugüne kadar yüzlerce proje başvurdu, dereceye giren projeler filmleştirildi ve sosyal medya üzerinden binlerce gence ulaşıldı.

“Benim Eserim-5” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “Telif Hakları” olacak. Toplumda Telif Hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan yarışma sonucunda ilk üçe giren eserlerin film çekimleri SETEM tarafından gerçekleştirilecek ve ilk üç esere: 10.000-TL – 6.000-TL – 4.000TL olmak üzere toplamda 20.000-TL ödül verilecek.

Yarışma için adaylar 30 Nisan 2024 gününe kadar başvuruda bulunabilecek. Ayrıntılı bilgi ve başvuru katılım koşulları  www.setem.org.tr adresinden edinilebilir.

KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1.Amaç ve Konu:

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü desteği ile “Kısa Film Senaryo Yarışması” düzenlenmiştir. “Benim Eserim-5” projesinin bir ayağı olan senaryo yarışmasının amacı; Telif Hakları konusunda farkındalık düzeyinin artmasını sağlamaktır.

Konu : Toplumda Telif Hakkı bilincinin arttırılması 

2.Katılma Şartları

  1. Gönderilecek senaryolar başka bir yerde yayınlanmamış ve tüm hakları yazarda olmalıdır.
  2. Senaryolar en fazla 1 sayfadan oluşmalıdır. Her halükarda kısa filmin uzunluğu en fazla 60 saniye olacaktır.
  3. Dereceye giren senaryoların filme çekilmesi ve gösterimine ilişkin izin başvuru ile gerçekleşmiş sayılır.
  4. Senaryolar, Times New Roman yazı karakteri ile 12 punto büyüklüğünde yazılmalıdır.
  5. Senaryoların uygulanabilir içeriğe sahip olması, mekan, kostüm, oyuncu sayısı, efekt ihtiyacı, tahmini çekim süresi gibi prodüksiyon maliyetleri de değerlendirmede dikkate alınacaktır.
  6. Başvuru sahibi yukarıdaki maddelerini tümünü kabul etmiş sayılır.

3.Başvuru Şekli

  1. Başvurular [email protected] adresine e-posta yolu ile yapılabilecektir.
  2. Başvurularda yazarın adı soyadı, adres ve iletişim ve özgeçmiş bilgileri yer almalıdır.
  3. Başvuru dosyasında senaryoya ilişkin yazar görüşü yer almalıdır.
  4. Katılımcılar yarışmaya en fazla 3 senaryo ile başvurabilir.

4.Başvuru Adresi

SETEM

Asmalımescit Mah. Asmalımescit Cad. No:3 K.2 D.4  Beyoğlu/İSTANBUL

5.Son Başvuru Tarihi

30 Nisan 2024 saat 23:59’dur.

Hangi nedenle olursa olsun belirtilen tarihten sonra gelecek senaryolar, dikkate alınmayacak ve değerlendirme dışı bırakılacaktır.

7. Sonuçlar

Değerlendirme sonuçları 15 Mayıs 2024 günü www.setem.org.tr sitesinde ilan edilecektir. Derece alanlara ayrıca telefon ve e-posta yolu ile bilgi verilecektir.

edebiyathaber.net (20 Mart 2024)

Yorum yapın