18. Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü Ayşe Kulin’e verildi

Nisan 22, 2024

18. Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü Ayşe Kulin’e verildi

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından her yıl 10 Nisan Laiklik Günü’nün yıl dönümünde verilen Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü’nü 18.si Gazeteci-Yazar Ayşe Kulin’e verildi.  Bayramı nedeniyle 19 Nisan Cuma günü, Kültür Üniversitesi Bakırköy Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ödül törenine ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel, yönetim kurulu üyeleri, şube temsilcileri, gönüllüleri ve Çağdaş Gençlik Merkez Birimi Temsilcileri katıldı.

Prof. Dr. Ayşe Yüksel: Çağdaş ve Laik Bir Türkiye İçin Çalışmaktan Geri Kalmayacağız

Sunuculuğunu Can Coşkun’un yaptığı ve yoğun bir katılım ile gerçekleşen ödül töreninin açış konuşması Prof. Dr. Ayşe Yüksel tarafından gerçekleştirildi. Atatürk ilke ve devrimleri ile cumhuriyetin ışığında çalışmaya devam edeceklerini belirten Yüksel, ‘’Bu yıl değerli yazarımız Ayşe Kulin, laiklik anısına verdiğimiz Cumhuriyet Ödülü’nü almaya hak kazandı. Çok mutlu ve gururluyuz. Ayşe Kulin ülkemizin en önemli yazarlarından birisi ve Atatürk’ün bir evladı. Hayatı boyunca Atatürk’e borcunu ödemek için çalıştı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Türkan Hocamız ile tanışarak hayatını kitaplaştıran, kardelenleri yazan kıymetli bir yazarımız. Onun kıymetli çalışmalarını Cumhuriyet Ödülü ile taçlandırmak bizim için çok önemliydi. Biz Cumhuriyet sayesinde bugün buradayız. Cumhuriyet kazanımlarını her zaman ve her koşulda savunacak, bu doğrultuda mücadele etmeye devam edeceğiz. Çağdaş ve laik bir Türkiye için çalışmaktan geri kalmayacağız. Gecemiz güzel anılarla taçlandı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

18. Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü’nü kazanan yazar ve gazeteci Ayşe Kulin ise bu ödülün bugüne kadar layık görüldüğü tüm ödüllerin en kıymetlisi olduğunu belirterek Çağdaş Yaşam ailesine teşekkür etti ve ‘’Bugün benim için çok özel bir gündü. Çünkü Cumhuriyet, Türkiye için bir mucizedir ve ben bugün bir mucizenin ödülünü aldım. Bize bırakılan bu büyük mirası, Cumhuriyet’i ilelebet savunacağız. Daha çağdaş, daha aydınlık ve laik bir Türkiye için üretmeye, çalışmaya ve anlatmaya devam edeceğiz’’ şeklinde konuştu.

Törende;  Prof. Dr. Şule Özsoy Boyunsuz, da  ‘’Laiklik, Demokrasi ve Cumhuriyet başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

Tören, Çağdaş Yaşam Gençlik Orkestrası tarafından gerçekleştirilen klasik müzik dinletisi ile son buldu.

edebiyathaber.net (22 Nisan 2024)

Yorum yapın