Steinbeck’in “Bir Savaş Vardı” adlı romanı SEL etiketiyle raflarda

Nisan 13, 2015

Steinbeck’in “Bir Savaş Vardı” adlı romanı SEL etiketiyle raflarda

bir-savas-vardi-Front-1John Steinbeck‘in “Bir Savaş Vardı” adlı romanı, Elif Ersavcı çevirisiyle Sel Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Yıl 1943. İkinci Dünya Savaşı’nın ortaları. Avrupa, Asya ve Pasifik alevler içinde. ABD’de, ününün zirvesindeki roman yazarı John Steinbeck, savaşa giden askerlerin ardından suçluluk hissiyle bakmaktan, olayların merkezinden uzak kalmaktan bıkmıştır. Uzun çabalardan sonra istediği fırsat önüne çıkar: New York Herald Tribune muhabiri olarak savaşı izleyecek, gazeteye izlenimlerini yazacaktır. Bu görev onu Atlantik’in ötesine taşıyacak, bombardıman altındaki Londra’dan İngiltere’nin dört bir köşesine, Manş’ın ve Akdeniz’in sularından Cezayir, Sicilya ve Güney İtalya’ya kadar sürükleyecektir.

İlgisini çekenler haritalar, omzu kalabalık komutanlar, stratejiler, taktikler değildir. İster asker, ister sivil olsun sıradan insanların öyküsüdür kaleme aldıkları. Steinbeck, işte bu yaklaşımı sayesinde, yazdıklarında evrensel olanı yakalamayı başarıyor ve savaştan 70 yıl sonra bile keyifle okunuyor.

edebiyathaber.net (13 Nisan 2015)

Yorum yapın