Sevtap Ayhan’dan “Yıldızlara Bakan Çocuk”

Kasım 3, 2023

Sevtap Ayhan’dan “Yıldızlara Bakan Çocuk”

Sevtap Ayhan‘ın “Yıldızlara Bakan Çocuk” adlı romanı, 13 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İyiyle kötünün, gerçekle hayalin dansı…

Sevtap Ayhan’ın, 2022 Tudem Edebiyat Ödülleri Roman Yarışması’nda Birincilik Ödülünü kazanan Yıldızlara Bakan Çocuk isimli kitabı, sevginin yapıcı, merhametsizliğin ise yıkıcı gücünü vurgulayan acı tatlı bir arayış hikâyesi.

Yazar, hayatın acımasız gerçekleriyle başa çıkabilmenin en kolay yolunun inadına yaşamaktan geçtiğini hatırlattığı bu eserinde, küçük bir kız çocuğunun gözünden düş ile gerçeğin iç içe geçtiği, vurucu bir hikâyeye imza atıyor.

İnsanın doğası üzerine can acıtıcı tespitlerde bulunurken iyiyle kötünün evrimine tanıklık etmemizi sağlayan roman; sınıfsal farklılıklar, dayanışma, yalnızlık, ölüm gibi derin konuları tartışmaya açarak dünyada sevgisizlikten daha üzücü hiçbir şey olmadığını gösteriyor.

İnsanları anlamak güç. Yıldızların dünyaya uzaklığını hesaplayabiliyor ama sevmeyi beceremiyorlar. Bazıları için merhamet, yıldızlardan daha uzak.
 
Maden Kasabası’nın ”uyuz” diye dışlanan küçük kızı Yola; şefkati ve mutluluğu hayalî udu kuşlarında ararken, kasaba halkının çalıştığı madenin sahibinin oğlu Nino ile tanışır. Amansız bir hastalıkla mücadele eden Nino, yaşamın anlamını sorgulamaktadır. Yola ve Nino hayat, ilişkiler, değerler ve hayaller üzerine kendilerini düşündürüp sorgulatan Eşlikçi’nin rehberliğinde yepyeni bir yolculuğa çıkar.
 
Çocuk olmanın, hele ki kaderi bir yetişkinin insafına kalmış bir çocuk olmanın zorluğu üstüne okurun burnunun direğini sızlatacak bir anlatı ortaya koyan Sevtap Ayhan, kendi çocukluk anılarından beslenerek kaleme aldığı bu romanında yaşamın, sevginin ve dostluğun büyülü ışıltısını gözler önüne seriyor; tıpkı karanlıkta parlayan yıldızlar gibi…
 
Dil işçiliğindeki ustalığıyla benzersiz bir edebî haz sunmasının yanı sıra düşündürdükleriyle de okurun zihninde yer edecek Yıldızlara Bakan Çocuk, ”Bu dünyada eğer tek ve gerçek bir sihir varsa o da merhamettir,” görüşünü paylaşıyor.

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

1969 yılının Ekim ayında Zonguldak’ta dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyat Fakültesinde İngiliz Dil Bilimi Bölümünde okudu. MEB’e bağlı liselerde İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Hakan Akdoğan ve Kemal Selçuk’tan Yaratıcı Yazarlık eğitimi aldı. Başta Fakir Baykurt Öykü Ödülü ikinciliği olmak üzere çeşitli belediyelerin açtığı öykü yarışmalarında ödüller kazandı. Şu an çocuk edebiyatı ve öykü alanlarında üretmeye devam ediyor.

edebiyathaber.net (3 Kasım 2023)

Yorum yapın